Hlavní navigace

Úrazů na svahu přibývá. Na vině je často i alkohol

Sdílet

S příznivými sněhovými podmínkami stoupá i počet lyžařů v lyžařských areálech. Zimní sporty jsou ale každoročně spojeny i s nehodami, ať už na lyžích nebo na snowboardu. Zatím nejprudší nárůst úrazů byl na přelomu roku. Informovala o tom Slavia pojišťovna. Byla to doba, kdy většina rekreačních sportovců vyrazila na lyže v zimní sezóně poprvé. Zároveň se do hor vydalo velké množství pěších turistů a běžkařů. Nešlo tedy jen o zásahy u lehčích či těžších zranění na svahu, ale třeba i u zbloudilých osob, říká Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby.

Horská služba ale vyjíždí i k řezným ranám, popáleninám, poraněním apod. K největšímu počtu úrazů dochází v souvislosti s lyžováním (1985) a při snowboardingu (576). Nejčastěji pak záchranáři ošetřují poraněné klouby, zhmoždění, zlomeniny či tržné rány.

Stále častěji ale přibývá i těžkých úrazů. České hory už mají v této sezóně za sebou bohužel celou řadu těžkých a nepříjemných úrazů dospělých i dětí. Výjimkou není asistence letecké záchranné služby, která přichází na pomoc ve chvíli, kdy je poraněný v ohrožení života, obtížný terén neumožňuje převoz jinou cestou nebo druh zranění neumožňuje převoz za pomoci skútru, zmiňuje Jiří Brožek.

Ve zvýšené míře eviduje v letošní zimní sezóně Horská služba těžké úrazy dětí.

Na vině je u řady úrazů například alkohol, kdy si lidé na svahu dají punč, pivo nebo rum a pak vyrazí na svah. Měli by myslet na to, že po požití alkoholu jsou reakce člověka zhoršené, i když se to na první pohled nezdá. Pokud v podnapilém stavu srazí jiného lyžaře, mohou nejenom někomu jinému přivodit vážný úraz, ale způsobí si tím také značné potíže v případě pojistné události. Pojišťovna jim může odmítnout či krátit pojistné plnění, komentuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).