Hlavní navigace

Jedete po Slovenských dálnicích bez známky? Někdy se pokutě můžete vyhnout

Sdílet

Slovensko je jedním ze tří nejčastějších zahraničních destinací, kam se Češi vydávají autem. Pokud se i vy chystáte projíždět přes Slovensko, je potřeba si na tamních dálnicích zakoupit elektronickou dálniční známku.

Nákup elektronické dálniční známky umožňuje Slovensko od roku 2015, a to přes aplikaci v mobilu, na pražské centrále ÚAMK a nebo z webových stránek. Pokud ale vyjedete bez známky, nedoufejte, že na to nikdo nepřijde.

Národní dálniční společnost (NDS) rozmístil na dálnicích a rychlostních silnicích kamery. Ty registrují všechny poznávací značky u všech projíždějících automobilů. A následně tyto značky porovnává s databází zakoupených známek. Pokud vás systém v databázi nenajde, odešle systém vaše data do jednotného informačního systému silniční dopravy, který spravuje ministerstvo dopravy. Tam následně zjistí provozovatele vozidla a na příslušný okresní soud odešlou podklady pro odeslání pokuty. Ta může dosáhnout až 150 eur.

Jestliže jste si ale například až na slovenské dálnici uvědomili, že jste si dálniční známku nezakoupili, můžete ještě chybu napravit bez pokuty, a to i když vás už kamery zachytily. Pokud do konce daného dne odešlete platbu za příslušnou dálniční známku, nebudete pokutováni.Pravidla totiž hovoří o povinnosti odeslání platby v daný den, přesný čas není stanoven.

Jiná situace ale nastává, když vás v okamžiku jízdy bez dálniční známky zaregistruje jedno ze šesti vozidel NDS, které se pohybují po slovenských dálnicích. Přestupek je pak řešen na místě a pokuta vás nemine. Zcela totožné je to v případě policejní kontroly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).