Hlavní navigace

Ublížili jste někomu a musel vyhledat doktora? Jeho pojišťovna po vás bude chtít peníze

Sdílet

Pokud jste v důsledku zaviněného protiprávního jednání způsobili někomu zdravotní problémy a musel vyhledat lékařské ošetření, vznikly tím jeho zdravotní pojišťovně náklady za hrazení zdravotní služby. Podle § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění má pak pojišťovna právo chtít tyto náklady proplatit po viníkovi, tedy po vás.

Do nákladů léčení jsou přitom zahrnovány veškeré náklady za léčbu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, které byly vynaloženy v příčinné souvislosti s poškozením zdraví, to znamená nejen náklady ambulantního ošetření nebo hospitalizace, ale i náklady na léčiva, prostředky zdravotnické techniky, případně na dopravu, léčebně rehabilitační péči atd., říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

I v případě, že by celá věc byla odložena, například proto, že by poškozená osoba nesouhlasila s trestním stíháním toho, kdo jej napadl, nezbavuje vás to povinnosti platit. Zastavením řízení se docílí jen toho, že nedojde k potrestání podle zákona. Jelikož ale došlo k úmyslnému ublížení jiné osobě a prokazatelně vznikly náklady za zdravotní péči, musíte tyto náklady zaplatit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2017 14:59

    PavelM (neregistrovaný) 2001:718:1001:----:----:----:----:----

    Opravdu se to týká jen úmyslného zavinění jak je napsáno v posledním odstavci? Protože kolega byl vyzván k plnění i když se jednalo o jím zaviněnou dopravní nehodu a ne o úmysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).