Hlavní navigace

Trh s energiemi nezamrzl, lidé stále hledají levnější dodavatele

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 11. 2015

Lidé stále hledají levnější dodavatele energie. To, jak nakonec dopadne jejich volba ale vypovídá o tom, že se leckdy nechají nalákat na dobrou marketingovou akci nebo zvládnutou komunikaci obchodního zástupce.

Letos v říjnu podle Operátora trhu s elektřinou (OTE) změnilo dodavatele 19 259 zákazníků.

V absolutních číslech nejvíce klientů získávají velké energetické společnosti. V říjnu nejvíce zákazníků přešlo pod RWE Energie, Comfort Energy a ČEZ prodej. Největší odliv zákazníků pak zaznamenala Centropol Energy, Bohemia Energy (i přes nedávnou akvizici s Global Energy) a One Energy.

Lidé také začínají dodavatele elektřiny opět častěji měnit. Ačkoli letos byl počet přechodů k jiným dodavatelům nižší než loni, v říjnu se tyto statistiky opět vyrovnaly loňským hodnotám, nastínil vývoj Pavel Černoch ze společnosti Tarifomat.

Z hlediska procentuálních podílů si vedou lépe menší firmy, u kterých se i menší přírůstek klientů projeví na podílech více. Z tohoto pohledu nejvíce zákazníků získala společnost MND (149% přírůstek) a pak ENVOX Energy a Stabil Energy s 85 % resp. 82 %.  Největší úbytek z hlediska podílu naopak zaznamenala Oaza-energo, jedná se ale o velice malého dodavatele s 255 klienty.

Zkontrolujte si, zda u svého dodavatele elektřiny a plynu zbytečně neplatíte víc, než musíte. Abyste nemuseli pracně procházet aktuální ceníky, spočítá vám úsporu naše Kalkulačka energií.

Nejsilnějším měsícem, kdy Češi mění dodavatele elektřiny nejvíce, by měl být tradičně leden. Letos se na začátku roku podle Tarifomatu rozhodlo přejít k jinému dodavateli 98 499 lidí z celkových letošních 237 103 osob.

Dodavatelé s největším přírůstkem klientů (leden – říjen)

Dodavatel Počet nových přípojných míst
RWE Energie, s.r.o. 20 780
COMFORT ENERGY s.r.o. 5 103
ČEZ Prodej, s.r.o. 4 184
eYello CZ, k.s. 3 268
Amper Market, a.s. 2 877

Dodavatelé s největším úbytkem (leden – říjen 2015)

Dodavatel Úbytek přípojných míst
CENTROPOL ENERGY, a.s. 8 332
BOHEMIA ENERGY entity s.r.o. 361 (7 028*)
One Energy Česká republika a.s. 124
Optimum Energy, s.r.o. 54
Synergy Solution s.r.o. 41

Zdroj: OTE, *) Úbytek zákazníků, odečteme-li akvizici firmy Global Energy

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 11. 2015 11:20

    Zdeněk Kratochvíl (neregistrovaný) ---.inaddr.ip-pool.com

    pětadvacet let nám nikdo nic nedal,takže není divu, že chudí češi hledají varianty kde ušetřit, od levného jídla až po energie... a u těch energií se aspoň nemusí tolik omezovat, pokud se vybere opravdu levnější dodavatel, tak se vám potom při stejné spotřebě ceny vrátí jako mě u bohemia energy, ale s tím jídlem to je blamáž, to za chvíli si už nekoupíme ani chleba s tím věčným zdražování ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).