Hlavní navigace

Trh nezažívá hypoteční boom. Klienti se jen probudili a začali refinancovat

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 7. 2013

Úrokové sazby jsou na svých minimech a objemy poskytnutých hypoték dosahují rekordních čísel. V červnu banky podle statistik serveru Hypoindex.cz půjčily prostřednictvím hypotečních úvěrů 17,3 mld. Kč při průměrné výši 1 626 826 Kč na úvěr. Třetinu z celkové částky ale tvoří refinancování. Vyplývá to z odhadů společnosti Golem Finance.

Červen tak překonal květnové bohaté výsledky, kdy banky půjčily přes hypotéky kolem 16 mld. Kč. Rekordní prvenství stále drží hodnota z června 2007, kdy banky poskytly 18,7 mld. Kč. Celkově se za první půlrok sjednalo hypoték za 74,3 mld. Kč.

 Celková suma sjednaných hypoték za první pololetí činí 74,3 miliardy korun a i v tomto případě se jedná o druhý nejvyšší výsledek dosavadní historie.

Odborníci ze společnosti Golem Finance uvádějí, že podíl úvěrů na refinancování nelze ze statistik hypoindexu vyčíst a tak celková suma poskytnutých hypoték zdaleka neputuje na nové bydlení, ale velký podíl zabírají refinancování a to i v rámci banky. Před pěti lety vrcholila vlna bezpříjmových hypoték, které se nyní překlápí do standardních úvěrů formou zjednodušených refinů a tyto úvěry se pravděpodobně ve statistikách hypoindexu rovněž objevují. Krom toho v rámci objektivity posuzování meziročního vývoje je třeba podotknout, že v závěru loňského roku se rozhodly hypoindexu svá data poskytovat Equa Bank, LBBW Bank, jejichž rostoucí produkce také mohla částečně umocnit dynamiku meziročního nárůstu, vysvětluje vývoj zpráva Golem Finance, která odhaduje podíl refinancování zhruba na 32 %.

Po tomto očištění je zřejmé, že objem nově sjednávaných hypoték meziročně sice nepatrně roste, ale zdaleka nedosahuje hodnot z výše zmíněného roku 2007. Druhá vlna hypotečního boomu se tedy rozhodně nekoná a letošní rok je vhodné označit spíše rokem „Boomu refinancování“, dodává zpráva.

 Zdroj: Golem Finance

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 7. 2013 20:52

    Knollová (neregistrovaný) ---.kenynet.cz

    Článek pojednává o tom, že nenastává hypoteční boom, ale pouze klienti refinancují. Chystáte se i vy prodat či koupit nějakou nemovitost? Podívejte se na stránky www.odhadonline.cz, myslím si, že tam najdete spoustu důležitých informací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).