Spočítejte si...

Zavřít

Na co si dát pozor, když kupujete počítač z druhé ruky?

Počítače a notebooky velice rychle zastarávají a proto můžete pořídit relativně nový model za výrazně nižší cenu, pokud ho kupujete z druhé ruky. Výměnou za úsporu ale riskujete, že koupíte zajíce v pytli. Jak toto nebezpečí co nejvíce eliminovat?

Když už se rozhodnete kupovat počítač z druhé ruky, měli byste se zaměřit na důvěryhodné zdroje a specializované firmy spíše než například na menší servery nebo zastavárny, kde můžete narazit na poškozený nebo kradený kus. Specializovaná firma počítač naopak prohlédne, vyčistí a otestuje a navíc se zaručí za legální nainstalovaný software. Stejně tak byste se měli vyhýbat koupi počítačů od značek, od kterých jste nikdy neslyšeli.

I zde platí pravidlo, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Pokud tedy narazíte na supervýhodnou nabídku, mějte se na pozoru. Může jít o počítač se skrytou závadou, která se projeví až po nějakém čase a ne při zkoušce u prodávajícího. Pokud můžete, vybírejte spíše prověřené zboží ještě v záruční lhůtě. Zkontrolujte také licenční nálepky, které byste měli najít na spodní či boční straně zařízení, která potvrdí legální instalovaný software.

Věnujte čas i tomu, abyste se o novém modelu počítače dost informovali předem. Než kontaktujete prodejce, najděte si nejdříve o počítači dostatek informací. Může se například jednat o méně povedený kus v jinak kvalitní modelové řadě výrobce nebo o notebook s příliš vysokou spotřebou elektrické energie a krátkou dobou provozu na baterie. V některých případech můžete jako zánovní počítač koupit sice starší model, ale s kvalitnější konstrukcí a vyšší výbavou, než nabídne některý nový, dražší notebook. Dobrým příkladem mohou být oblíbené starší modely značky IBM (později Lenovo), radí zpráva společnosti Giga Comuputer.

Trh nezažívá hypoteční boom. Klienti se jen probudili a začali refinancovat Chorvatsko vstupuje do EU. Co to znamená pro pojištěnce?        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
23. 7. 2013 19:06 Nový

Nu...

celé vlákno

Bývaly doby, kdy se ojeté počítače dobře prodávaly. Ale dnes? Proboha proč jako? Při dnešních cenách? Slušnej notes novej s dvouletou zárukou a legálním OS do deseti tisíc včetně DPH seženete vždycky. V akcích i kolem 6 tisíc. A kdo třeba dneska potřebuje stoláka. Já mám stoláka už cca 5 let a pořád mi stačí. Na práci bude dobrej i za dalších pět let. Ojeté počítače mi nedávají smysl. A pro finančně slabší jsou tu přece i slušné úvěry, často v akcích i bez navýšení.

j
j (neregistrovaný) ---.brnet.cz
18. 4. 2016 9:45 Nový

Re: Nu...

celé vlákno

Ja teda zase osobne nevidim duvod, proc kupovad odpad kolem 10 tisic, kdyz si muzu trochu priplatit a koupit si kvalitni notebook urceny pro firemni nasazeni, s neporovnatelne vyssi odolnosti i spolehlivosti, ktery tu levnou plecku i presto, ze bude o par let starsi, v klidu prezije.

░
(neregistrovaný) 89.235.0.---
23. 7. 2013 23:18 Nový

Specializovaná firma počítač naopak prohlédne …

celé vlákno

Za takový servisní úkon bych zaplatil víc, než za ten starý ojetý PC.
legální nainstalovaný software - nemít možnosti používat nelegální Windows (3.1, 95, 98), tak asi jede většina z nás na Linuxu, či jiném alternativní free OS. Dnes mám stále vysloužilá, ale legální XPčka. Naprostá většina SW co dnes používám, je pro mé nekomerční použití "free".
IMHO: Autorka článku rozumí počítačům tak na úrovní BFU.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
24. 7. 2013 9:48 Nový

Re: Specializovaná firma počítač naopak prohlédne …

celé vlákno

Ok, uvažoval jsem hlavní proud, pro alternativní OS je to ještě mnohem méně. To i notesy pro Linux jsou kolem 4 tisíc v akcích a možná i standardem. Do šesti bych si troufnul říci, že vždycky. Nedávno jsem koukal na renomovanou firmu, co dodává ojetiny se zárukou a ceny jsou tam vyšší. A to tam dávají pevné disky kolem 50 - 80GB, což sice na práci bohatě stačí, ale na nějaký fotečky nebo filmečky je to málo. Je to o prioritách.

honza
honza (neregistrovaný) ---.tokyo.ocn.ne.jp
24. 7. 2013 7:51 Nový

článek tak trochu o ničem

Mě na tomhle článku schází jak ekonomický tak odborný rozměr. Pozor na padělky, skryté závady, nekupujte u pochybných prodejců, atd.... to lze přece říci třeba i o nákupu bot. Navíc souhlasím, že dnes v době levných NB pod 10k těžko někdo bude kupovat použité zboží.

Patrik Chrz aura:92
24. 7. 2013 11:11 Nový

Kupovat "jetý" notebook?

Fakt by mě zajímalo, kdo si koupí jetý notebook. Pravda, mé dva poslední notebooky jsou "z druhé" ruky, ale jeden byl za flašku a druhý za "pěkně děkuju". Sice oba měly Windows XP, ale legálnost jsem nakonec ani neřešil, protože jsem tam vzhledem k jejich "síle" hodil LUbuntu :).