Hlavní navigace

Na co si dát pozor, když kupujete počítač z druhé ruky?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 7. 2013

Počítače a notebooky velice rychle zastarávají a proto můžete pořídit relativně nový model za výrazně nižší cenu, pokud ho kupujete z druhé ruky. Výměnou za úsporu ale riskujete, že koupíte zajíce v pytli. Jak toto nebezpečí co nejvíce eliminovat?

Když už se rozhodnete kupovat počítač z druhé ruky, měli byste se zaměřit na důvěryhodné zdroje a specializované firmy spíše než například na menší servery nebo zastavárny, kde můžete narazit na poškozený nebo kradený kus. Specializovaná firma počítač naopak prohlédne, vyčistí a otestuje a navíc se zaručí za legální nainstalovaný software. Stejně tak byste se měli vyhýbat koupi počítačů od značek, od kterých jste nikdy neslyšeli.

I zde platí pravidlo, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Pokud tedy narazíte na supervýhodnou nabídku, mějte se na pozoru. Může jít o počítač se skrytou závadou, která se projeví až po nějakém čase a ne při zkoušce u prodávajícího. Pokud můžete, vybírejte spíše prověřené zboží ještě v záruční lhůtě. Zkontrolujte také licenční nálepky, které byste měli najít na spodní či boční straně zařízení, která potvrdí legální instalovaný software.

Věnujte čas i tomu, abyste se o novém modelu počítače dost informovali předem. Než kontaktujete prodejce, najděte si nejdříve o počítači dostatek informací. Může se například jednat o méně povedený kus v jinak kvalitní modelové řadě výrobce nebo o notebook s příliš vysokou spotřebou elektrické energie a krátkou dobou provozu na baterie. V některých případech můžete jako zánovní počítač koupit sice starší model, ale s kvalitnější konstrukcí a vyšší výbavou, než nabídne některý nový, dražší notebook. Dobrým příkladem mohou být oblíbené starší modely značky IBM (později Lenovo), radí zpráva společnosti Giga Comuputer.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 7. 2013 19:06

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Bývaly doby, kdy se ojeté počítače dobře prodávaly. Ale dnes? Proboha proč jako? Při dnešních cenách? Slušnej notes novej s dvouletou zárukou a legálním OS do deseti tisíc včetně DPH seženete vždycky. V akcích i kolem 6 tisíc. A kdo třeba dneska potřebuje stoláka. Já mám stoláka už cca 5 let a pořád mi stačí. Na práci bude dobrej i za dalších pět let. Ojeté počítače mi nedávají smysl. A pro finančně slabší jsou tu přece i slušné úvěry, často v akcích i bez navýšení.

 • 18. 4. 2016 9:45

  j (neregistrovaný) ---.brnet.cz

  Ja teda zase osobne nevidim duvod, proc kupovad odpad kolem 10 tisic, kdyz si muzu trochu priplatit a koupit si kvalitni notebook urceny pro firemni nasazeni, s neporovnatelne vyssi odolnosti i spolehlivosti, ktery tu levnou plecku i presto, ze bude o par let starsi, v klidu prezije.

 • 23. 7. 2013 23:18

  (neregistrovaný) 89.235.0.---

  Za takový servisní úkon bych zaplatil víc, než za ten starý ojetý PC.
  legální nainstalovaný software - nemít možnosti používat nelegální Windows (3.1, 95, 98), tak asi jede většina z nás na Linuxu, či jiném alternativní free OS. Dnes mám stále vysloužilá, ale legální XPčka. Naprostá většina SW co dnes používám, je pro mé nekomerční použití "free".
  IMHO: Autorka článku rozumí počítačům tak na úrovní BFU.

 • 24. 7. 2013 9:48

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Ok, uvažoval jsem hlavní proud, pro alternativní OS je to ještě mnohem méně. To i notesy pro Linux jsou kolem 4 tisíc v akcích a možná i standardem. Do šesti bych si troufnul říci, že vždycky. Nedávno jsem koukal na renomovanou firmu, co dodává ojetiny se zárukou a ceny jsou tam vyšší. A to tam dávají pevné disky kolem 50 - 80GB, což sice na práci bohatě stačí, ale na nějaký fotečky nebo filmečky je to málo. Je to o prioritách.

 • 24. 7. 2013 7:51

  honza (neregistrovaný) ---.tokyo.ocn.ne.jp

  Mě na tomhle článku schází jak ekonomický tak odborný rozměr. Pozor na padělky, skryté závady, nekupujte u pochybných prodejců, atd.... to lze přece říci třeba i o nákupu bot. Navíc souhlasím, že dnes v době levných NB pod 10k těžko někdo bude kupovat použité zboží.

 • 24. 7. 2013 11:11

  Patrik Chrz

  Fakt by mě zajímalo, kdo si koupí jetý notebook. Pravda, mé dva poslední notebooky jsou "z druhé" ruky, ale jeden byl za flašku a druhý za "pěkně děkuju". Sice oba měly Windows XP, ale legálnost jsem nakonec ani neřešil, protože jsem tam vzhledem k jejich "síle" hodil LUbuntu :).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).