Hlavní navigace

Na co si dát pozor, když kupujete počítač z druhé ruky?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 7. 2013

Počítače a notebooky velice rychle zastarávají a proto můžete pořídit relativně nový model za výrazně nižší cenu, pokud ho kupujete z druhé ruky. Výměnou za úsporu ale riskujete, že koupíte zajíce v pytli. Jak toto nebezpečí co nejvíce eliminovat?

Když už se rozhodnete kupovat počítač z druhé ruky, měli byste se zaměřit na důvěryhodné zdroje a specializované firmy spíše než například na menší servery nebo zastavárny, kde můžete narazit na poškozený nebo kradený kus. Specializovaná firma počítač naopak prohlédne, vyčistí a otestuje a navíc se zaručí za legální nainstalovaný software. Stejně tak byste se měli vyhýbat koupi počítačů od značek, od kterých jste nikdy neslyšeli.

I zde platí pravidlo, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Pokud tedy narazíte na supervýhodnou nabídku, mějte se na pozoru. Může jít o počítač se skrytou závadou, která se projeví až po nějakém čase a ne při zkoušce u prodávajícího. Pokud můžete, vybírejte spíše prověřené zboží ještě v záruční lhůtě. Zkontrolujte také licenční nálepky, které byste měli najít na spodní či boční straně zařízení, která potvrdí legální instalovaný software.

Věnujte čas i tomu, abyste se o novém modelu počítače dost informovali předem. Než kontaktujete prodejce, najděte si nejdříve o počítači dostatek informací. Může se například jednat o méně povedený kus v jinak kvalitní modelové řadě výrobce nebo o notebook s příliš vysokou spotřebou elektrické energie a krátkou dobou provozu na baterie. V některých případech můžete jako zánovní počítač koupit sice starší model, ale s kvalitnější konstrukcí a vyšší výbavou, než nabídne některý nový, dražší notebook. Dobrým příkladem mohou být oblíbené starší modely značky IBM (později Lenovo), radí zpráva společnosti Giga Comuputer.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).