Hlavní navigace

To, že e-shop neporušuje zákon ještě neznamená, že se chová fér

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 4. 2012

Ačkoli většina e-shopů zákony neporušuje, praktiky některých z nich nejsou fér. Pokud jste nepozorní nebo nakupujete ve spěchu, může se výsledek lišit od vašich představ. 

Je cena opravdu konečná?

První fintou je informace o konečné ceně. Ta by měla zahrnovat všechny daně a recyklační nebo i jiné poplatky. Často se ale stává, že konečná cena je opticky potlačena ve prospěch ceny psané větším písmem (a třeba červeně), která ale například neobsahuje DPH.

Kdy je smlouva uzavřena?

Spornou otázkou se může stát také okamžik uzavření kupní smlouvy, od kterého prodejce nemůže jednostranně měnit cenu nebo jiné náležitosti smlouvy. Podle právníků časopisu dTest je kupní smlouva uzavřena okamžikem doručení objednávky spotřebitele prodávajícímu na základně sjednaných podmínek. E-shopy nejčastěji označují za vznik kupní smlouvy okamžik, kdy kupujícímu dojde potvrzení o akceptaci smlouvy prodávajícím. Tím jsou ale samy proti sobě, protože v případě, že zákazníkovi potvrzení nedojde, pak smlouva nevznikla a spotřebitel jí tak není vázán, řekl Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny. 

Jednostranná změna ceny

Většina e-shopů si podle šetření časopisu dTest vyhrazuje možnost jednostranné změny ceny nebo zrušení smlouvy obchodníkem. Až na výjimky platí, že na smlouvě lze trvat za ujednaných podmínek. Výjimku představuje například zcela zjevný omyl v kupní ceně, kdy při uzavírání smlouvy musí být zcela jasné, že něco není v pořádku, zdůraznil Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).