Hlavní navigace

Těmto úsekům se vyhněte. Projděte si seznam nových rizikových míst na silnicích

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 4. 2018
Mapa Allianz Autor: Jiří Hovorka

Jedno z nejrizikovějších míst na českých silnicích mají nově v Hranicích v Olomouckém kraji. Konkrétně jde o úsek na Olomoucké ulici v místě odboček k benzinovým stanicím. V roce 2017 se tam staly celkem čtyři nehody, z toho dvě vážné. Jeden člověk zraněním podlehl, dva lidé vyvázli s těžkými zraněními a šest lidí s lehkými. Ukazuje to Automapa Allianz. Tento dopravně-bezpečnostní projekt upozorňuje na nejrizikovější úseky na silnicích v Česku.

Pozor by si lidé měli nově dávat také třeba na silnici I/35 v Pardubickém kraji, kde se objevila hned dvě nová nebezpečná místa.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2017
Pořadí Silnice Kraj Katastr Nehody Zraněné osoby
Celkem Vážné SZ TZ LZ
1. I/47 Olomoucký Hranice 4 2 1 2 6
2. I/35 Pardubický Vysoké Mýto 6 2 1 1 7
3. I/35 Pardubický Jaroslav 4 2 1 1 2
4. I/38 Vysočina Golčův Jeníkov 2 2 1 1 2
5. I/38 Vysočina Svojkovice 2 2 0 3 9
6. I/59 Moravskoslezský Karviná 2 2 0 3 3
7. I/52 Jihomoravský Mikulov 4 2 0 2 9
8 I/33 Královéhradecký Česká Skalice 4 2 0 2 7
9 I/37 Vysočina Žďár nad Sázavou 3 2 0 2 2
10 I/49 Zlínský Otrokovice 4 2 0 2 1

Vysvětlivky: Vážné nehody = nehody se smrtelným nebo těžkým zraněním. SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Automapa Allianz je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů Allianz pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Automapy Allianz je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2017, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Tabulka tak upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Automapy Allianz, a v roce 2017 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.

Dobrou zprávou je, že v roce 2017 došlo historicky poprvé za sedm let aktualizací Automapy Allianz k tomu, že ani v jedné lokalitě nebylo evidováno tři a více vážných nehod.

Allianz ve spolupráci se společností 3M vybrané nehodové úseky upravuje, a snaží se tak přispět ke snižování nehodovosti. Například v Libereckém kraji přibylo reflexní dopravní značení v „esíčku“ při vjezdu do obce Zahrádky na Českolipsku. Úpravou  prošla také dlouhodobě nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Šenovem a Havířovem v Moravskoslezském kraji, a v minulosti i dalších šest lokalit po celé ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).