Hlavní navigace

Taxify dostala soudní stopku pro tři česká města, kde nově působí

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 10. 2018

Společnost Taxify musí řešit další komplikace při svém podnikání v Česku. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, podle kterého musí estonská společnost v Česku nadále provozovat své služby výhradně prostřednictvím prověřených řidičů – s taxi licencemi a registrovanými vozy. V tiskové zprávě o tom informovala česká digitální přepravní platforma Liftago, která se na soud v září obrátila.

Předběžné opatření soudu se podle Liftaga týká všech měst, v nichž Taxify svou činnost provozuje, s výjimkou Prahy, kde již probíhá jiné soudní řízení a kde žádost o vydání podobného předběžného opatření bylo k soudu podáno pozdě. Taxify v Praze působí už tři roky a Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby se na soud obrátilo teprve v červenci roku 2017.

Od konce letošního července Taxify nově působí také v Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích. Proti tomu se vedle Liftaga  u soudu bránili i zástupci plzeňských taxikářů. Ti uspěli už v září, kdy Okresní soud v Plzni vydal předběžné opatřeí, které rovněž zakazuje činnost Taxify v Plzni. Společnost to ale nerespektuje.

Předběžné opatření se nemůže vztahovat na služby Taxify v Plzni. Hlavním argumentem je to, že aktivity, které byly společnosti Taxify zapovězeny (tedy zdržet se provozování nebo zprostředkování taxislužby na území města Plzeň) se neshodují se skutečným předmětem činnosti společnosti Taxify, což je provozování softwarové platformy, tvrdí firma.

Je tedy otázkou, zda Taxify svůj přístup po rozhodnutí Městského soudu v Praze změní. Roman Sysel, šéf Taxify pro Českou republiku a Slovensko, potvrdil, že jeho firma dnes obdržela předběžné opatření. Po jeho prostudování poskytneme médiím podrobnější vyjádření, dodal Sysel.

Zástupci Liftaga jsou ale optimističtí. Aktuální předběžné opatření Městského soudu v Praze společnosti Taxify jasně zakazuje nelegální službu nejen provozovat, ale také zprostředkovávat, říká Marek Hejduk z advokátní kanceláře Urban & Hejduk, která Liftago ve soudním řízení zastupuje.

Sysel si v krátkém mediálním sdělení také postěžoval, že zástupci klasických taxi dispečinků se podle něj snaží zabránit pokroku za každou cenu.

Ve svých návrzích na předběžné opatření neustále opakují nepravdivé argumenty, které Taxify obviňují z toho, že poskytuje a zprostředkovává taxislužbu na území těchto měst. Taxify však zastává názor, že předmětem jejího podnikání není nic z toho, co se v obviněních opakovaně objevuje. Taxify bylo, je a nadále zůstane tvůrcem a provozovatelem softwarové platformy, kterou mohou využívat všichni řidiči, kteří si aplikaci nainstalují do svého chytrého telefonu, říká zástupce Taxify.

Na řidiče Taxify si kromě toho o víkendu „posvítili“ úředníci v Ostravě. Společně s policií spustili velkou kontrolu, během které zabavili auto každému, kdo nesplňoval všechny náležitosti taxikáře podle silničního zákona a nezaplatil na místě uloženou kauci. Informuje o tom server idnes.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 10. 2018 15:05

    Jirka (neregistrovaný) 193.165.96.---

    Zprostředkováváji taxislužbu? Ano. Několikrát to řekl i sám Sysel. Dokonce i jejich šéf. tečka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).