Hlavní navigace

Čtyři z deseti seniorů si důchod užívají. Společnost stáří oceňuje

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 10. 2018

K dnešnímu Mezinárodnímu dni seniorů máme pro naše starší spoluobčany dobrou zprávu: Převážná většina občanů Česka (87 %) vidí seniory pozitivně jako obohacení společnosti.

Zároveň ale platí, že si o nich myslíme, že jsou nespokojení a většinou finančně nezajištění. Většina seniorů ale vnímá své stáří spíše pozitivně – 40 procent si důchod užívá a 29 procent se cítí stejně jako v mladším věku. Naopak 27 procent seniorů se necítí dobře nebo se obává budoucnosti a jen sedm procent jich uvedlo, že se cítí mizerně.

Ukazují to výsledky průzkumu poradenského portálu Neztratitsevestari.cz, který provozuje nezisková organizace Sue Ryder. Průzkum na vzorku 3000 respondentů realizovala společnost Rondo Data.

Důležitým signálem pro společnost také je, že přes 56 procent respondentů neví, na koho se obrátit, když potřebují pomoci řešit problémy týkající se stáří – tedy zdravotní a sociální pomoc a poradenství. To je jeden z důvodů, proč jsme zprovoznili poradenský portál Neztratitsevestari.cz, říká Denisa Ratajová ze společnosti Sue Ryder.

Třináct procent Čechů vnímá seniory negativně jako přítěž. Většina (87 %) si cení jejich zkušeností a považuje je za obohacení společnosti. Celých 68 procent si ale myslí, že senioři jsou většinou nespokojení a 74 procent je toho názoru, že jsou většinou finančně nezajištění. 

O finanční zajištění seniorů by se dle většiny dotázaných (73 %) měl postarat stát, dle názoru 19 procent by finance měla zajistit rodina, šest procent si myslí, že by se měl každý postarat sám o sebe. Dle názoru většiny (79 %) by se měl stát postarat i o sociální a zdravotní standard seniorů. 19 procent Čechů je toho názoru, že by se v tomto ohledu měla postarat o seniory rodina a čtyři procenta si myslí, že by se měl postarat každý sám o sebe, říká Tomáš Kučera ze společnosti Rondo Data, která průzkum realizovala.

Za největší hodnotu seniorů a stáří považují Češi zkušenosti (74 %) a moudrost (13 %).  Pouze čtyři procenta respondentů si myslí, že nemá žádnou hodnotu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).