Hlavní navigace

Studující matky nemají nárok na mateřskou, dostávají rovnou nejnižší rodičovskou

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 9. 2010

Na základě článků o mateřské a rodičovské, které jsme v nedávné době publikovali, přišel do redakční schránky následující dotaz: S přítelkyní čekáme miminko, které by se mělo narodit v druhé polovině ledna 2011. Přítelkyně je studentka. S jakou výší mateřské nebo rodičovské podpory můžeme počítat? Můžeme si vybrat délku rodičovské dovolené nebo pro nás platí to samé co pro nezaměstnanou­ matku?

Odpověď je velmi jednoduchá v případě, kdy těhotná stále studuje. Tehdy nemá nárok na mateřskou a automaticky je jí ode dne porodu přiznána rodičovská v pomalejší variantě (nyní 7600 Kč do 21. měsíce věku dítěte a následně 3800 Kč do 4 let věku dítěte). Podmínkou nároku na mateřskou je totiž účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech.

Lepší pozici mají budoucí matky, které již dokončily studium. Ty mají totiž nárok na mateřskou, jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia. Pokud tuto podmínku splní budou mít nárok zvolit si také způsob čerpání rodičovské. V tomto případě zákon vychází vstříc absolventkám, které mívají problémy s nalezením práce.

Zároveň většina matek, které porodí až po novém roce s největší pravděpodobností přijde o porodné. Současný návrh Ministerstva práce a sociálních věcí totiž plánuje porodné jen pro rodiny, jejichž příjem nepřekračuje 2,4násobek životního minima.

Více:

Rodičovská bude pružnější, ale dostanete méně (zde naleznete také informace o návrhu na změnu porodného)

Otěhotněla jsem po výpovědi: Jak je to s mateřskou?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).