Hlavní navigace

Studenti letos hledají podnájmy o dva týdny dříve. I tak mají problémy s cenou

Sdílet

S koncem prázdnin postupně narůstá počet studentů, kteří hledají podnájem. V minulých letech byl největší nápor až koncem srpna či začátkem září. V letošním roce ale studenti s hledáním začali o 14 dní dříve.  Důvodem jsou především obavy ze situace na trhu s bydlením. Najít odpovídající pronájem ale může být kvůli nedostatku volných bytů v některých městech složitější než v minulosti. V hlavním městě, Brně nebo Olomouci zároveň skokově stouply ceny za pronájem. Vyplývá to z dat portálu Bezrealitky.cz.

Do nového školního roku letos nastoupí přibližně 300 000 studentů. Z nich bude 40 % hledat bydlení v místě studia. Další desítky procent pak opouští s vysokou školou byty a domy svých rodičů. Situace je však oproti loňskému roku odlišná. Někteří studenti totiž budou kvůli rostoucím cenám hledat levnější alternativy stávajících bytů. A zároveň se část bytů, které v minulosti majitelé pronajímali studentům, zrenovovala a nyní se pronajímá pro běžné rezidenční bydlení či v rámci Airbnb.

Mezi města, kde bude bydlení hůře dosažitelné než loni, patří na první příčce Praha. Meziroční nárůst cen pro nové nájemníky může dosáhnout až 20 % a studenti se zde budou „přetahovat“ o bydlení přímo s rezidenty. V Brně a Olomouci vzrostou ceny zhruba o polovinu, ale dostupnost bydlení by tu měla být větší, než v Praze. V případě ostatních univerzitních měst, jako jsou České Budějovice, Plzeň nebo Hradec Králové rostou ceny spíše v závislosti na konkrétní čtvrti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 8. 2018 0:26

    Pavel (neregistrovaný) 85.115.35.---

    "V Brně a Olomouci vzrostou ceny zhruba o polovinu"

    O polovinu z 20%?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).