Většina Čechů ukládá peníze na spořicí účty. Oblíbené jsou ale i obálky

Sdílet

peníze, měšec, koruny Autor: Depositphotos

Nějakou formu spoření má v České republice 86 % Čechů mezi 25 a 55 lety. Nejčastěji využívají spořicí účet a penzijní připojištění. Těší nás, že Češi spoří pravidelně. Průměrně si odkládají 3600 Kč měsíčně a za rok tak zvládnou našetřit 43 200 Kč. V případě spoření platí, že čím vyšší vzdělání a příjem lidé mají, tím větší cítí potřebu spořit, říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank. Nejčastějším důvodem ke spoření je pak vytvoření finanční rezervy a spoření na důchod.

Jakým způsobem spoříte?
Autor: Raiffeisenbank

Jakým způsobem spoříte?

Penzijní připojištění a spořicí účet využívá 58 % dotázaných. Dalších 39 % upřednostňuje stavební spoření a více než 20 % si dává peníze do obálek. Častěji pak nespoří lidé s příjmem do 20 000 Kč, mladí lidé a lidé s názorem, že spořit smysl nemá, protože hodnota jejich úspor klesá.

Většinou pak Češi spoří, aby si vytvořili finanční rezervu (75 %), na dovolenou (34 %) nebo jen tak (18 %). Někteří však spoří i na své koníčky (15 %). Výjimku tvoří mladí lidé ve věku od 25 do 34 let . Ti šetří zejména na bydlení či svatbu. Naopak starší lidé nad 45 let šetří ve větší míře na důchod.

Proč spoříte?
Autor: Raiffeisenbank

Proč spoříte?

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).