Hlavní navigace

Střetů aut se zvěří přibývá. Víte, jak se střetu vyhnout nebo co dělat, když k němu dojde?

Sdílet

Vlivem změny času každoročně pravidelně přibývá nehod způsobených v důsledku srážky se zvěří. Nejčastěji k nim dochází v ranních hodinách, kdy svítá, a to v místech, kde silnice prochází lesními úseky. Slavia pojišťovna eviduje nejvíce škod způsobených střetem se zvěří ve Středočeském kraji. V poslední doběvzrůstá zejména počet střetů s divokými prasaty, která se přemnožila. Průměrná výše škody při střetu se zvěří se pohybuje kolem 45 000 Kč, uvádí Jakub Koutek, tiskový mluvčí Slavia pojišťovny.

Pokud k nehodě dojde, je potřeba nejprve zabezpečit místo srážky, a to označením prostoru výstražným trojuhelníkem. Jestliže došlo i ke zranění osob, přivolejte zdravotnickou záchrannou službu. V pozici řidiče jste povinni ohásit nehodu na Policii ČR. Ta pak ve spolupráci s místním mysliveckým sdružením odklidí zvěř a uvede vozovku do původního stavu.

Aby vám následně pojišťovna vyplatila úhradu, musíte mít riziko střetu se zvěří sjednáno v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. Obecně platí, že řidič kromě protokolu o nehodě od Policie ČR musí pojišťovně předložit také vlastní dokumentaci místa nehody,tedy fotky nebo video. V tomto případě stačí na mobilní telefon zaznamenat poničený automobil asituaci v jeho bezprostředním okolí. Řidič by si měluložittaké kontakty na svědky kteří mohou potvrdit, jak k nehodě došlo, radí Jakub Koutek.

Chcete-li se střetu se zvěří vyhnout, přízpůsobte rychlost jízdy v úsecích, kde je pravděpodobné, že k nehodě může dojít. Pokud už v okolí srnu či prase zahlédnete, počítejte s tím, že poblíž budou i další kusy. A jestliže zvíře na silnici vidíte, zatrubte, abyste jej odehnali. Ve chvíli, kdy střetu nelze zabránit, snižte rychlost a držte přímý směr jízdy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).