Hlavní navigace

Jak vypadá nejdražší vydražený drahokam za 1,599 miliardy korun?

Sdílet

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě se stal růžový diamant Pink Star o váze 59,6 karátu, za který budoucí majitel na aukci zaplatil v přepočtu 1,599 miliardy korun.

Růžový diamant vzal světové prvenství modrému diamantu Oppenheimer Blue (14,6 karátu), který byl v květnu 2016 vydražen v přepočtu za 1,4 miliardy korun.


Autor: Sotheby´s

Gemologická laboratoř GIA dala růžovému diamantu nejvyšší stupeň u hodnocení barvy i čistoty (raritní skupina IIa). Zhruba 98 % nacházených diamantů je řazeno do skupiny I, která obsahuje příměs dusíku. Pink Star ale spadá do prestižní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje dusík ani bor, vysvětlil Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds s tím, že jde tedy o nejčistší diamant, který v takovéto kvalitě tvoří jen 2 % všech světových nálezů. Do stejné skupiny se řadí nejslavnější diamanty, jako je Cullinan, Koh-i- Noor nebo Lesedi La Rona.

Nezpracovaný kámen původně vážil 132,5 karátu. Laická veřejnost se často podivuje, že dokonalý vyleštěný kámen s precizním brusem váží i méně než polovinu své původní váhy. Důvodem jsou různé vady, které obsahuje většina nacházených kamenů. Úkolem brusičů je získat co největší kus z části, která má vad co nejméně. Broušení je opravdové mistrovské dílo, při kterém je nutná velká opatrnost. Diamant je sice nejtvrdší nerost naší planety, zároveň je ale také velmi štěpný, dodal Ryšavý.

Barevné diamanty se v současnosti těší zájmu investorů. Ceny těch růžových podle Fancy Color Diamond Index vzrostly za 8 let o 180 % a jsou na svých maximech. Žluté zhodnotily o 90 % a modré o 70 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).