No to bych chtěl vědět, kdo se hrne do pobytu v nemocnici dobrovolně. Takové kydy o simulantech mohli vymyslet jen drábek julínek a hegr. Snad dnešní medicína dovede určit, zda pacoš patří na lůžko nebo do rakve.
V dobách kdy se vybíralo výpalné, byly nemocnice rovněž přeplněné. Nějaký teoretik z pojišťovny rozhodne o nadbytečnosti a špitálům zkrátka nezaplatí - je to tedy spíš o omezování a uzavírání lůžkových kapacit. Pak se stane to, že je někde bouračka 3 aut a zraněný se musí rozvážet po celém kraji. Nedejbůh autobus, tam je na nohou půl republiky. V době výpalného někteří kolegové a známí se měli podrobit plánovaným operacím. Několikrát přesunuty, opakovaná předoperační vyšetření, právě z důvodů "neplánovaných" úrazů a tím nedostatečné lůžkové kapacity.
Pro důchodce který žije sám s minimálním důchodem je toto likvidační, pokud by měl dát za pobyt za měsíc 3 tisíce, doma ho nikdo za platbu nájmu bytu nezbaví. A jídlo, které se mnohdy nedá pozřít, každý dostane nějakou dietu, která je opět nepoživatelná.
Co se týče komerčního pojištění, tak je tam spousta omezení v plnění, takže z mnoha diskuzí je patrné, že normální pacoš žádný peníze neuvidí, pojišťovny jsou tu přece pro zisk.
Ale no tak, to je zase demagogie. Sice toho důchodce doma nikdo nájmu nezbaví, ale jídlo doma neprojí, uhlí doma neprotopí, voda za nádobí/úklid/sprchu/praní taky nevyteče, žárovky ani televize se nespálí. Takže ta 100 koruna denně za "hotelové" služby je minimum.
A podle statistik evidentně účel plnila. Navíc, nebyl tento poplatek také zahrnut do ročních stropů pro vybrané skupiny?
Ale někdo potřeboval nahnat body před volbama, tak to zrušil.
Včera jsem se krásně pobavil u diskuse o zdravotnictví v TV, kde ministr hlásal, jak pojišťovny přidaly lékařům 5% na platbách. Už ale zapomněl říct, že je to jen částečná kompenzace zrušených poplatků, takže 0 od 0 pojde. Stát (pojišťovny) nalily další miliardy do systému, které se vypaří.
Všude v okolních státech je spoluúčast pacientů daleko vyšší a nikdo si na tom politické triko nehoní.
> Sice toho důchodce doma nikdo nájmu nezbaví, ale jídlo doma neprojí, uhlí doma neprotopí, voda za nádobí/úklid/sprchu/praní taky nevyteče, žárovky ani televize se nespálí. Takže ta 100 koruna denně za "hotelové" služby je minimum.
U nakladu na bydleni (byt + voda, teplo, elektrina, internet) casto dominuje pevna slozka. Napr. u me promenlive slozky tvori jen ~750 Kc/mesic z celkovych prumernych nakladu ~4300 Kc/mesic. Kdybych tedy v byte mesic nebydlel, usetrim na vode a energiich ~750 Kc/mesic a navic tyto penize stejne odvedu na zalohach a dostanu se k nim nejdriv tak za rok. To je navic prumer za cely rok, v mesicich, kdy se netopi, je to jen ~350 Kc/mesic.
Co se tyce jidla, tam by pak bylo na miste onen poplatek neuctovat ci snizit v pripade, kdy je jidlo natolik odpudive, ze clovek si radsi zaplati obed z rozvozu obedu komercnich restauraci ci jidelen.