Hlavní navigace

Stokorunový poplatek za lužko zrušen, nemocnice jsou přeplněné

9. 4. 2015

Sdílet

Zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici vedl ke značnému růstu počtu pacientů v nemocnicích. Podle lékařů se na tyto lůžka dostávají i lidé, kteří na ně nepatří. Snaží se sem dostat pod záminkou nějakého onemocnění, popisuje Markéta Smutná z Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem pro iHned.cz.

V některých nemocnicích už žádná lůžka volná nejsou, jelikož zvyšující se počet dlouhodobě nemocných nejsou nemocnice schopné zvládat. Pobyt těmto lidem však proplácí zdravotní pojišťovny, kterým se to značně týká jejich hospodaření. Podle mluvčího zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého vydala zdravotní pojišťovna na „eldéenkách“ 3,8 miliardy korun, růst je tak pětinový oproti situaci v roce 2013. Oproti roku 2013 přibylo v celé ČR 4000 pacientů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2015 16:34

    Pavel (neregistrovaný)

    V roce se jednalo o 55 577 osob, zatímco v roce 2013 jich bylo 55 577, v současnosti době přibylo přibližně v celé ČR 4000 pacientů.

  • 9. 4. 2015 17:18

    Eva (neregistrovaný)

    ušetřit na cizí účet. Jako by doma nikdo nejedl, netopil a podobně (a teď mohou důchodci a další, co se jich to týká začít řvát). Nicméně taky nechápu, proč se v nemocnicích běžně topí na 25 a více stupňů, kdybychom tak topili doma, tak jsem také v mínusu, ani nevíme jak.

  • 9. 4. 2015 18:49

    VlK (neregistrovaný)

    Na 25 stupnů možná proto, že dost pacientů dost často musí být nazí nebo skoro nazí.
    Ale jinak souhlasím, že zrušit úplně poplatek nebylo dobře. Můžeme se bavit o výši, ale mít zadarmo postel, teplo a servis motivuje lidi simulovat.

  • 9. 4. 2015 19:12

    Pavel (neregistrovaný)

    Nehledě na to, že existují komerční pojišťovny, které proti tomu pojišťují a ta pojistka není drahá. Ročně mě to vyjde na pár stokorun a mohu ležet ve špitále do aleluja. A zajímavé je, že i dnes, po zrušení poplatku bych tu stovku za den dostal. Ovšem toto se zpravidla asi netýká těch lidí, o kterých se tu píše, tedy simulantů, sociálně slabých nebo přestárlých.

  • 10. 4. 2015 7:47

    neuvedu (neregistrovaný)

    No to bych chtěl vědět, kdo se hrne do pobytu v nemocnici dobrovolně. Takové kydy o simulantech mohli vymyslet jen drábek julínek a hegr. Snad dnešní medicína dovede určit, zda pacoš patří na lůžko nebo do rakve.
    V dobách kdy se vybíralo výpalné, byly nemocnice rovněž přeplněné. Nějaký teoretik z pojišťovny rozhodne o nadbytečnosti a špitálům zkrátka nezaplatí - je to tedy spíš o omezování a uzavírání lůžkových kapacit. Pak se stane to, že je někde bouračka 3 aut a zraněný se musí rozvážet po celém kraji. Nedejbůh autobus, tam je na nohou půl republiky. V době výpalného někteří kolegové a známí se měli podrobit plánovaným operacím. Několikrát přesunuty, opakovaná předoperační vyšetření, právě z důvodů "neplánovaných" úrazů a tím nedostatečné lůžkové kapacity.
    Pro důchodce který žije sám s minimálním důchodem je toto likvidační, pokud by měl dát za pobyt za měsíc 3 tisíce, doma ho nikdo za platbu nájmu bytu nezbaví. A jídlo, které se mnohdy nedá pozřít, každý dostane nějakou dietu, která je opět nepoživatelná.
    Co se týče komerčního pojištění, tak je tam spousta omezení v plnění, takže z mnoha diskuzí je patrné, že normální pacoš žádný peníze neuvidí, pojišťovny jsou tu přece pro zisk.

  • 10. 4. 2015 10:03

    miki (neregistrovaný)

    Ale no tak, to je zase demagogie. Sice toho důchodce doma nikdo nájmu nezbaví, ale jídlo doma neprojí, uhlí doma neprotopí, voda za nádobí/úklid/sprchu/­praní taky nevyteče, žárovky ani televize se nespálí. Takže ta 100 koruna denně za "hotelové" služby je minimum.
    A podle statistik evidentně účel plnila. Navíc, nebyl tento poplatek také zahrnut do ročních stropů pro vybrané skupiny?
    Ale někdo potřeboval nahnat body před volbama, tak to zrušil.
    Včera jsem se krásně pobavil u diskuse o zdravotnictví v TV, kde ministr hlásal, jak pojišťovny přidaly lékařům 5% na platbách. Už ale zapomněl říct, že je to jen částečná kompenzace zrušených poplatků, takže 0 od 0 pojde. Stát (pojišťovny) nalily další miliardy do systému, které se vypaří.
    Všude v okolních státech je spoluúčast pacientů daleko vyšší a nikdo si na tom politické triko nehoní.

  • 13. 4. 2015 1:44

    Santiago (neregistrovaný)

    > Sice toho důchodce doma nikdo nájmu nezbaví, ale jídlo doma neprojí, uhlí doma neprotopí, voda za nádobí/úklid/sprchu/­praní taky nevyteče, žárovky ani televize se nespálí. Takže ta 100 koruna denně za "hotelové" služby je minimum.

    U nakladu na bydleni (byt + voda, teplo, elektrina, internet) casto dominuje pevna slozka. Napr. u me promenlive slozky tvori jen ~750 Kc/mesic z celkovych prumernych nakladu ~4300 Kc/mesic. Kdybych tedy v byte mesic nebydlel, usetrim na vode a energiich ~750 Kc/mesic a navic tyto penize stejne odvedu na zalohach a dostanu se k nim nejdriv tak za rok. To je navic prumer za cely rok, v mesicich, kdy se netopi, je to jen ~350 Kc/mesic.

    Co se tyce jidla, tam by pak bylo na miste onen poplatek neuctovat ci snizit v pripade, kdy je jidlo natolik odpudive, ze clovek si radsi zaplati obed z rozvozu obedu komercnich restauraci ci jidelen.

  • 10. 4. 2015 9:47

    Pavel (neregistrovaný)

    Úplné zrušení poplatku nebyl dobrý nápad. Drtivá většina lidí si neumí představit, že by dobrovolně, kvůli tomu že zadarmo, bylo v nemocnici. Byl jsem na operaci v jedné krajské nemocnici a pár dní poté jsem tam musel pobýt, a s takovými lidmi se tam setkal. S lidmi absolutně pasivními, který stačilo spát, jíst, podívat se na televizi, přečíst si erární noviny a prohodit pár slov se spolupacienty za den.
    Jídlo, nápoje, vodu k mytí či teplo k ohřátí potřebuje každý a až na vyjímky by neměly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).