Hlavní navigace

Fondy kvalifikovaných investorů budou přístupnější

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 4. 2015

U fondů kvalifikovaných investorů (FKI) stát plánuje velká změny. Zatímco v současné době je počáteční investice stanovená na 125 000 euro (3,4 mil. Kč), nově by se podle Ministerstva financí měla tato hranice snížit na 10 000 euro (275 000 Kč). Podle odborníků z podílových fondů je tato změna vítána a prospěšná, fondy se tak budou moci otevřít širší veřejnosti. 

Rozšířilo by to zcela jistě skupinu potenciálních investorů zejména u otevřených fondů. Pokud je někdo připraven investovat 10 tisíc eur, zřejmě se již nejedná o žádného začátečníka, přičemž takový vstup „menších“ investorů do fondů určitě nesnižuje ochranu dosavadních investorů, uvádí  Rudolf Vřešťál, finanční ředitel investiční společnosti REDSIDE, která spravuje mimo jiné otevřený podílový fond NOVA Green Energy, který se zabývá investicemi výhradně do obnovitelných zdrojů energie, a pokračuje: Například v NOVA Green Energy, se současným limitem minimální investice 125 tisíc eur, musíme velice často odmítnout drobnější investory, kteří mají zkušenosti s investováním a chtějí investovat specificky do obnovitelných zdrojů, jakožto ve světě velice oblíbeného cíle investic, ale bohužel jsou ochotni či schopni investovat „pouze“ stovky tisíc korun.

Kvalifikované fondy investují jak do běžných finančních instrumentů, tak do těch exotičtějších – například do automobilových veteránů, umění nebo do obnovitelných zdrojů energie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).