Názory k článku
Státní zaměstnanci si příští rok polepší v průměru o osm procent

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2018 1:40

    Martin Luther (neregistrovaný)

    Zaměstnanci v soukromém sektoru mohou tlačit na své šéfy. Děje se tak v každé vyspělejší zemi na světě. Na rozdíl od nás, jsou tamní zaměstnanci takřka všichni registrováni v odborech. A pořádně silných odborech. Se zaměstnavateli se moc nepřetlačují, neboť mají velkou váhu a žádná firma proti odborům nepůjde. Zde se lidé všemu diví. Přitom například v Rakousku mají úplně běžně 13. a 14. platy. V Německu 6 týdnů nemocenské za 100% průměru mzdy či platu, kratší pracovní dobu, podstatně vyšší příplatky za noční, soboty, neděle a svátky - vztaženo k % srovnání, nikoliv v absolutní výši. Pokud zde lidé budou stále ustrašení, stěžovat si pouze na ulici, v hospodě či doma a tam určitě nejvíce, budeme Němce a Rakušany dohánět přes 100 let. Lidé jsou jen závistiví a ta je v nich různým zvýšením platů ve veřejné správě podporována. Jsem VŠ takřka s 35 letou praxi. Pracuji velmi svědomitě a intenzivně a rozhodně se v penězích netopím. Na srovnatelné pozici v Německy bych měl plat takřka 4 x vyšší. Náklady na život jen cca 2 vyšší. Nejdráže by mě přišlo bydlení a energie. Trochu vím, o čem píši. Syn tam roky pracuje a žije.

  • 30. 8. 2018 8:20

    Leona (neregistrovaný)

    Problém je ve zdravotnictví. V nemocnicích, kde je tabulkový systém, mají pracovníci - zdravotníci nastaveny tabulky výše, než například THP. Rozdíl mezi administrativní pracovnicí a zdravotní sestrou, které obě mají ÚSŠ nebo VŠ vzdělání a stejnou dobu praxe jen v základě činí cca 5000 Kč. Jsem zvědava, zda se bude dle pana premiéra plat diferencovat, tedy ti, co berou méně, dostanou více...

  • 30. 8. 2018 9:03

    Martin Luther (neregistrovaný)

    To jen velmi těžko. ANO často hovoří o diferenciaci platu dle výkonu a přínosu konkrétního zaměstnance. V reálu to často končí, že dobře jsou ohodnoceni lidé servilní, kamarádi, pohledné blondýnky, či dokonce rodinní příslušníci. Tažní pracují až na pokraj svých sil, chovní si užívají zaměstnání. Chovný pedagog má jen minimální přínos pro žáky, studenty, ale ředitel si sním může užít hodně zábavy, může z něho udělat svého obdivovatele, rádce, důvěrníka... A co je pro srovnání ČR a SRN ještě typické? Pracovní klima na pracovištích, včetně zdravotních zařízení. U nás stále převládá stres, tlak, přetěžování, nízké kompetence managementu. Co u nás musí zvládnout jeden zaměstnanec, v SRN vykonávají minimálně dva. Přitom vedoucích pracovníků máme relativně dost. I proto je na zvážení vyšší zastoupení v odborech. V opačném případě si zaměstnanci mnoho "nevybojují" a kapitalismus v tomto podání je historický kapitalismus přelomu 19. a 20. století.

  • 30. 8. 2018 9:41

    Leona (neregistrovaný)

    Tož to máte pravdu. Nezlehčuji práci zdravotníků, ale bez komplementu (THP) by nebyli schopní pracovat. Plat je však diametrálně odlišný.

  • 31. 8. 2018 12:34

    Martin Luther (neregistrovaný)

    A pokud dnes vláda dává managementu určitou volnost v ohodnocení svých zaměstnanců, vidím reálné riziko v podpoře servilních zaměstnanců. Pokrytců, co lezou šéfům do rekta a za zády ho často pomluví. Tažný člen pracovní skupiny s vysokou pravděpodobností opět ostrouhá. Na papíře vypadá moc hezky, že vedoucí, ředitel může diferencovat, ale v praxi záleží na prvním přímém nadřízeném a jeho vůli, sympatiím. V organizacích, kde je zaměstnáno několik stovek, či více zaměstnanců, ředitel ani netuší kdo se jak snaží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).