Hlavní navigace

Státní zaměstnanci si příští rok polepší v průměru o osm procent

Jiří Hovorka

Zaměstnanci státu se příští rok mohou těšit na podstatné zvýšení platů. Vláda se dnes dohodla na tom, že na platy ve veřejné sféře příští rok pošle o osm procent více než letos. Původně přitom vláda počítala s navýšením sumy o šest procent. Osmiprocentní zvýšení znamená nárůst zhruba 25 miliard korun.

Platové tarify neporostou plošně. Většině pracovníků by se měly zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům pak o dvě procenta. Navýšení u jednotlivých profesí chce vláda v pátek projednat s odbory.

Víceméně jsme se domluvili na kompromisu, který rezultuje do průměru asi osm procent s tím, že je to podle jednotlivých profesí, cituje agentura ČTK premiéra Andreje Babiše.

Průměrný plat ve veřejném sektoru činil v prvním čtvrtletí letošního roku 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun, uvádí s odkazem na informační systém o průměrném výdělku ČTK.

Státní úřady a organizace by měly v rámci takzvané systematizace od příštího roku zrušit 1327 míst, z toho 281 míst je obsazených. Rozpočet by tak měl podle výpočtů vlády uspořit 1,24 miliardy korun.

Vlk se nažral, ale koza zůstává celá

komentář Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus

Rozhodnutí vlády zvýšit platy v průměru o osm procent působí na první pohled jako kompromisní řešení. Ve skutečnosti byl kompromisem už návrh na šestiprocentní růst, za nímž stál premiér Babiš. V letošním roce totiž mzdy obecně, i po započtení soukromé sféry, porostou zhruba osmiprocentním tempem, přičemž příští rok tato dynamika zpomalí.

Soukromá sféra by přitom měla udávat tempo mzdového a platového růstu. Pokud toto tempo udává sféra veřejná, nejde o zdravý stav, jelikož většina přidané hodnoty ekonomiky vzniká ve sféře soukromé. Dnešní rozhodnutí vlády je tak třeba považovat za populistický krok, který příliš nebere v potaz možnost cyklického útlumu ekonomiky již v poměrně brzké době.

Rovněž rušení pracovních pozic státních zaměstnanců je spíše jen kosmetickým opatřením v populistickém duchu, které má také spíše jen vyvolat určitý dojem – tentokrát dojem hospodárnosti.

Vlk se tedy nažral, protože státní zaměstnanci budou mít výrazně více, ale zároveň koza zůstává celá, jelikož se jejich početní stav nijak markantně nesníží. Vše na účet daňového poplatníka a s rizikem budoucího citelného růstu zadlužení země.

Našli jste v článku chybu?