Srazili jste lesní zvěř? Neřešte situaci po svém, mohli byste skončit před soudem za pytláctví

Sdílet

Lesní zvěř vychází ze svých úkrytů především navečer a v noci. Pokud zvíře nešťastnou náhodou srazíte, nespoléhejte na povinné ručení. To totiž podobné případy nezahrnuje. Musíte mít sjednané buď havarijní pojištění, nebo si sjednat připojištění k povinnému ručení. Havarijní pojištění ale toto riziko také neobsahuje automaticky, musíte si jej vždy sjednat. Máme zkušenost, že mnoho řidičů, kteří si zřídí havarijní pojištění, jej smluví pro odcizení a živelní škody. Možnou škody při střetu se zvířetem ignorují. Často jsou přesvědčeni, že právě jim se nic takového stát nemůže, říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

V případě, že zvíře srazíte, zastavte na místě, oblékněte si reflexní vestu a označte místo nehody výstražným trojúhelníkem. Následně přivolejte policii. Ta kontaktuje myslivce, který se o odvoz zvířete postará a v případě nutnosti sepíše protokol pro pojišťovnu.

Poté zavolejte na linku asistenčních služeb a pořiďte fotodokumentaci nehody. Je důležité, aby účastník nehody místo a poškození vozu vyfotil z několika úhlů.  Není přitom podstatné, že fotografickou dokumentaci pořizují policisté, ti pojišťovně fotografie nepředají, komentuje situaci po nehodě Vanda Kýpeť. Se zvířetem v žádném případě nemanipulujte a ani se jej nedotýkejte. Hrozí totiž riziko nákazy nějakou nemocí.

V žádném případě si pak zvíře nemůžete nechat a situaci řešit po svém. V takovém případě se totiž dopouštíte pytláctví. Ani uhynulé zvíře není vaším majetkem, podle práva patří provozovateli dané honitby, na které se stala nehoda.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).