Hlavní navigace

U hypoték jsou Češi pesimističtí. Očekávají úrokové sazby nad 5 %

Sdílet

Češi vnímají postupný růst úrokových sazeb velmi výrazně. Jejich odhady růstu úrokových sazeb jsou ale oproti realitě pesimistické. Například přes 40 % dotázaných by nepřekvapilo, kdyby nyní při vyřizování hypotéky dostali úrokovou sazbu nad 5 % ročně. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Jakou úrokovou sazbu nyní očekáváte u hypotéky s pětiletou fixací?
Autor: Raiffeisen stavební spořitelna

Jakou úrokovou sazbu nyní očekáváte u hypotéky s pětiletou fixací?

Z průzkumu také vyplynulo, že 64 % dotázaných by očekávalo úrokovou sazbu přes 3 %. To je však více než současná průměrná úroková sazba, která činí 2,3 % p.a. Můžeme předpokládat, že koncem tohoto roku se bude úročení úvěrů na bydlení pohybovat okolo 3 %. Domnívám se však, že tuto hranici se poskytovatelé budou snažit nepřekračovat, říká předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2018 18:33

  Agent Bureš

  Pokud by nyní byla sazba 5%, tak by splátka bytu za 5 mil. (průměrný byt v Praze) byla při splatnosti 30 let skoro 27 tis.
  Při úroku 2,3% to kalkulačka na Měšci vypočítala na 19 tis. a nějaké drobné.

  To je hodně slušný rozdíl a myslím, že pokud by nyní sazba byla těch 5%, tak by trh s byty výrazně zatuhl (samozřejmě ne všichni kupují na hypotéku, nemovitostí pořízených na hypotéku je ale hodně).
  Myslím, že radikální zvyšování úrokových sazeb si banky nemohou dovolit a ani ČNB podle mě nebude sazbu příliš zvyšovat. Pokud to udělala, tak bychom si pravděpodobně krizi tentokrát vyrobili sami. Je samozřejmě potřeba brát ohled i na ty, kteří si už hypotéku vzali. Ti by mohli mít po ukončení fixace potíže se splácením pokud by úroky výrazně vzrostly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).