Soukromí si Češi velmi chrání. Vlastní byt by pronajal jen každý desátý

Sdílet

Ubytování v soukromí vyhledává při svých cestách stále více turistů. I v České republice se proto setkáme s nabídkou krátkodobých pronájmů, která postupně narůstá. Většina Čechů si ale svůj osobní prostor střeží a cizího člověka by domů nevzala.

Z průzkumu, který realizovala agentura NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplynulo, že 54 % dotázaných by svůj byt ke krátkodobému pronájmu rozhodně nenabídlo a dalších 36 % spíše také ne.

V zahraničí je již poměrně běžnou záležitostí, že lidé, kteří se chystají na kratší či delší dobu odcestovat, nabídnou svůj domov turistům. Pro Čechy je toto zatím poměrně těžko představitelné. Přestože se jedná o zajímavou a poměrně snadnou možnost, jak si finančně přilepšit, nechává většinu lidí tento typ přivýdělku chladným, říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Svůj byt by bez problémů cizincům pronajala pouhá 2 % dotázaných, dalších 9 % by o této možnosti uvažovalo.

Některým lidem je například nepříjemná představa, že by cizí osoba narušovala jejich soukromí a používala jejich věci, jiní se bojí ničení majetku či krádeží. Další řeší situaci tak, že pronajímají jen jednotlivé pokoje, pro které nemají využití, a nájemník pak má přístup jen do určitých částí bytu a do společných prostor.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).