Hlavní navigace

Cena benzinu a nafty bude do konce srpna klesat. Je to kvůli Íránu a Číně

Sdílet

Na začátku srpna 2018 došlo k mírnému vzestupu cen pohonných hmot. Benzin zdražil o 9 haléřů na 33,35 Kč za litr a cena nafty vzrostla o 2 haléře na 32,47 Kč za litr. Obecně ale v posledním měsíci ceny spíše stagnují, protože za uplynulý měsíc benzín zlevnil o 3 haléře a nafta o 7 haléřů za litr.

Důvodem je určité uklidnění situace na světovém trhu s ropou. Například severomořská ropná odrůda Brent se od první poloviny července prodává převážně v pásmu od 70 do 75 dolarů za barel. Už tedy neatakuje úroveň až 80 dolarů za barel jako předtím. Příčinou je utlumení obav z výpadku dodávek íránské a částečně také venezuelské ropy na světové trhy, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Teherán prohlašuje, že americké sankce, které vstoupí v platnost v listopadu 2018, jeho dodávky ropy na světové trhy neohrozí. Zároveň Bílý dům zatím v rozporu s některými předpoklady neuvaluje sankce na Madurův venezuelský režim a ani jejich uvalení nesignalizuje.

Dalším tlakem na pokles cen ropy je pak situace v Číně. Tam poptávka po ropě klesá z důvodu celkového zpomalování ekonomiky a současně kvůli obavám z dopadu obchodní války Pekingu s Washingtonem. To vše je pro české řidiče dobrou zprávou.

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic by měly v příštím týdnu stagnovat, případně mírně zlevnit k úrovni 33,30 v případě benzinu Natural 95 a k úrovni 32,45 v případě nafty. Další mírný tlak na pokles ceny lze očekávat ve zbytku srpna, pokud nedojde k růstu napětí zejména v dění kolem Íránu. Ke konci srpna by se tak benzin Natural 95 měl prodávat průměrně za 33,15 koruny za litr a nafta pak za 32,25 koruny za litr, dodává Lukáš Kovanda. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).