Hlavní navigace

Sněmovna schválila úspory v sociální oblasti. Jejich platnost je ale nejistá

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 11. 2010

Poslanecká sněmovna včera večer schválila balíček úsporných opatření v sociální oblasti. Ten by měl omezit výplatu porodného. Dostat by ho tak měly pouze ženy na první narozené dítě, pokud příjem rodiny nepřesáhne 2,4násobek životního minima. Rodičovský příspěvek bude nižší pro všechny, kteří nemají nárok na mateřskou a mění se také pravidla pro přechod ze čtyřleté na tříletou variantu rodičovské. Oproti původnímu plánu neobsahoval návrh zrušení sociálního příplatku pro rodiny, kde jeden z rodičů pečuje o dlouhodobě nemocné, zdravotně postižené nebo těžce zdravotně postižené dítě.

Mezi další změny patří i nové parametry v nemocenském pojištění. Stát by podle nich měl vyplácet nemocenskou až od 22. dne. Předchozí dny vyplatí zaměstnancům zaměstnavatelé, OSVČ nedostanou tři týdny z nemocenské ani korunu a ještě se jim zvýší i minimální záloha na pojistné.

Součástí balíčku změn je také novela zákoníku práce, která by měla umožnit vymezení skupiny zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat mimo platové tarify určené k platovým třídám a stupňům.

Sněmovna však schválila balíček v rámci tzv. zrychleného řízení v legislativní nouzi. Opozice se proto chystá obrátit na Ústavní soud a napadnout platnost schválených opatření.

Podrobnosti připravujeme do zítřejšího článku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).