Služby e Justice využily od začátku roku statisíce Čechů a prioritou ministerstva spravedlnosti pro předsednictví ČR Evropské unii bude zavádění evropského portálu tohoto projektu, řekl v úterý novinářům náměstek ministra spravedlnosti Tomáš Boček.
Evropský portál eJustice by se měl stát do budoucna pro obyvatele unie jednotným přístupovým bodem k evropskému i národnímu právu. Dále by měly být propojeny insolvenční rejstříky a rejstříky trestů jednotlivých členských států. Některé evropské státy už je spojeny mají.
Například v případě trestního rejstříku by měl projekt podle ministerstva významně přispět k boji proti mezinárodnímu zločinu. Lidé navíc budou moci získat výpis z jiného státu řádově za minuty, nikoli za týdny jako nyní, podotkl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Dalším projektem jsou přeshraniční videokonference. Mohly by se využívat při vyslýchání obviněných a svědků.
Během našeho předsednictví budeme analyzovat technickou připravenost jednotlivých států unie. Do celoevropského systému chceme během našeho půl roku připojit dva nové státy a to Slovensko a Rumunsko,
uvedl Boček.
V České republice jsou v projektu eJustice systémy ePodatelna, Insolvenční rejstřík, infoSoud, infoJednání a ePlatební rozkaz. Prostřednictvím elektronické podatelny lidé zaslali od ledna asi 40.000 podání, insolvenční rejstřík navštívilo asi 273.000 obyvatel. InfoSoud, díky kterému lze sledovat stav soudního řízení, využilo kolem 118.000 lidí.
Čtěte více: Co nás čeká s elektronizací české justice
Zdroj: MediaFax