Hlavní navigace

V Ostravě loni prodali přes dva miliony "bezkontaktních" jízdenek

Sdílet

Jiří Hovorka 5. 2. 2018

Ostravský dopravní podnik hlásí výrazný nárůst zájmu o nákup jízdenek pře bezkontaktní platební kartu. V roce 2017 takto prodal 2 179 213 jízdenek za 39 555 888 korun. Zájem o nákup jízdenky platební kartou přímo v autobuse či tramvaji loni meziročně vzrostl o 120 procent z 2713 na 5970 průměrně zakoupených jízdenek za den.

Ostrava tento systém zavedla od 30. června roku 2016. Hlavní výhodou ostravského systému je fakt, že negeneruje papírové jízdenky a při jeho využívání cestující nepotřebují znát tarif ani cenu jízdného předem. Při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu nepovinně a odbavovací systém za ně spočítá optimální jízdné. Díky nastavení cestující nikdy nezaplatí více než je cena denní jízdenky. Jedná se o historicky první odbavovací systém tohoto typu v České republice a druhý v Evropě.

Dopravní podnik Ostrava byl s fungováním systému v minulém roce spokojen. V každém kvartálu jsme překonali ten předchozí a v období říjen–prosinec 2017 jsme překonali hranici 700 000 prodaných jízdenek. Závěr roku jsme měli fantastický, v prosinci jsme poprvé v historii prodávali prostřednictvím bezkontaktních platebních karet více než 8000 jízdenek denně, říká Daniel Morys, předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava.

Domníváme se, že placení jízdného bezkontaktními platebními kartami má nemalý podíl na klesajícím zájmu o tradiční způsoby pořizování jízdného jako jsou SMS jízdenky nebo papírové jízdenky. V roce 2017 meziročně klesl prodej SMS jízdenek v ostravské MHD o 15,4 procenta a u papírových jízdenek se jedná o více než pětinový pokles, pokračuje Morys

Systém se v průběhu roku rozšíří i do dalších částí Moravskoslezského kraje. Nejdříve by se tak mělo stát na Karvinsku a Orlovsku, a to od 10. června 2018, říká Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS, která funguje jako koordinátor projektu bezkontaktního jízdného a zajišťuje jeho proměnu na regionální dopravní řešení.

Novinky v možnostech použití platební karty v městské dopravě chystá i třeba Praha. Od 1. srpna půjdou nahrát na jakoukoli bankovní kartu kupony na dopravu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).