Hlavní navigace

Samoživitelé často hradí i dvě třetiny nákladů na dítě sami

Sdílet

Od roku 2011 se výše soudem stanovené povinnosti výživného na děti zvedla v řádech několika set korun. Vyplývá to z veřejně dostupných dat Ministerstva spravedlnosti. Dle informací, které zveřejnila Asociace neúplných rodin, ale průměrné výživné často nestačí ani na pokrytí základních potřeb dítěte.

Pro rodiče samoživitele bývá kritickým obdobím jakékoli zvýšení finančních nároků dítěte. Nebavíme se pouze o platbě zájmových kroužků nebo mimoškolních aktivitách, ale také o nevyhnutelných nákladech, jako je třeba nástup do základní nebo střední školy či nárocích, které s sebou nese například zdravotní stav dítěte, upozorňuje Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin. Soudy se ale při rozhodování často řídí doporučenými tabulkami a naopak mnohem méně zohledňují individuální majetkové poměry rodičů.  

Měsíční výdaje na dítě se pohybují od 4200 Kč do 13 700 Kč v závislosti na věku dítěte. Průměrná výše výživného se ale u nejmenších dětí a teenagerů liší pouze o tisícikorunu. Často tak rodič pečující o dítě hradí i dvě třetiny nákladů sám. Rodič žijící s dítětem ve společné domácnosti by při zlepšení finanční situace vyživujícího rodiče měl vždy soud zažádat o zvýšení výživného, takzvanou valorizaci, připomíná Petr Sýkora.

Pokud se ale situace naopak zhorší a rodič přestane platit alimenty na dítě, je nutné řešit situaci okamžitě a neodkládat případné vymáhání výživného.

Výživné na děti lze vymáhat i bez vynaložení nákladů. Více informací si můžete přečíst v článku Jak vymáhat výživné, aby vás to nestálo žádné peníze?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).