Odborníci se shodují, že vztah k penězům by si lidé měli utvářet již od dětství. O penězích se nebojte s dětmi mluvit odmalička. Již od raného věku s nimi diskutujte o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré,
doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank. Vhodné je také mluvit o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu a fungování půjček. Jako komunikační nástroj můžete zvolit například hru.
V rámci seznamování s penězi by děti měly pochopit, že zásoba peněz není neomezená a na to, co se jim líbí, je potřeba nejdříve pracovat, aby měly peníze. Zaměřte se i na varování před špatnými návyky.
S kapesným pak můžete začít již v raném věku dítěte. Kapesné doporučuji dávat dětem co nejdříve. Začněte klidně s pár desítkami korun na zmrzlinu nebo bonbóny, ale dávejte jej dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz. Když vše utratí hned první den, bude muset na další počkat do příštího kapesného,
říká Gabriela Brůhová, Sberbank.
Nejhorší vliv na dítě má však špatný příklad ze strany rodičů. Lehkovážné zadlužování a špatné plánování rodinného rozpočtu dítě ovlivní více, než opakované teoretické přednášky o správném způsobu nakládání s penězi.