Zájem o hypotéky klesá, přelévá se ke stavebním spořitelnám

30. 8. 2017

Sdílet

Dubnové omezení hypoték nad 80 % LTV mělo za důsledek výrazné zdražení těchto úvěrů. Jejich podíl se nyní pohybuje na hranici kolem 15 % celkové produkce bank (tak, jak říká regulace). V minulosti přitom u bank tento podíl přesahoval 40 % produkce. Výsledkem toho je, že se část produkce přelila ve prospěch stavebních spořitelen, což dokládají i letošní výsledky. Stavební spořitelny budou podle společnosti Golem Finance letošními objemy atakovat 60 miliardovou hranici.

První signál ochlazení poptávky po hypotékách přišel v dubnu, kdy došlo k prvnímu meziročnímu propadu počtu sjednaných hypoték. Zatímco v dubnu a pak i květnu ztrátu v počtu sjednávaných hypoték ještě dokázaly banky zaplnit díky meziročnímu růstu průměrné půjčené částky, v červnu a červenci se zpomalení trhu ukázalo v celé své nahotě. Počet sjednaných hypoték v červenci dokonce klesl na 5leté minimum, informoval mluvčí Golem Finance Luboš Svačina.

Kromě regulace je podle něj důvodem také nedostatek nemovitostí vhodných ke koupi ať už z důvodu horší kvality nebo vysokých cen. Poptávku by za určitých okolností mohlo paradoxně oživit zvyšování úrokových sazeb. Lidé budou chtít realizovat hypotéku za současných nízkých úrokových sazeb, ale i tak se počty a objemy sjednaných hypoték v druhém pololetí s nejvyšší pravděpodobností nedostanou na úroveň loňského roku. A v celkovém součtu očekáváme, že výsledek hypotečních bank bude navzdory excelentnímu prvnímu pololetí nižší než loni, odhaduje Svačina.

Zároveň ale dodal, že se na trhu ale neděje nic dramatického, protože objemy aktuálně sjednávaných hypoték jsou stále vysoko nad dlouhodobým průměrem a letošní výsledek bude pravděpodobně 2. nejvyšší v historii. Jedná se tedy spíše o zásadní změnu dosavadního trendu zdánlivě nekonečného růstu.   

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).