Hlavní navigace

Ve 20 % případů nemůžeme zaplatit kartou. Čechy to rozčiluje a radši nakoupí jinde

Sdílet

Debetní nebo kreditní platební kartu využívá 90 % Čechů. Většina karet je v současné době již bezkontaktní, ale na některých místech doposud nezaplatíte kartou vůbec. Vyplynulo to z průzkumu Masterindex, který realizovala společnost Mastercard.

V průměru narazí Češi dvakrát z deseti případů na situaci, kdy chtějí zaplatit kartou, ale obchodník takovou možnost nenabízí. Češi to vnímají jako obtěžující a pro 60 % dotázaných je to dokonce důvod k tomu, že nákup neuskuteční. Polovině nakupujících také vadí, že obchodníci mají někdy nastavené limity, od kterých je možné kartu použít. V 61 % případů totiž lidé chtějí kartou platit i nákupy do 50 Kč, jako například zmrzlinu nebo noviny. Lidé v případě placení kartami utrácejí více, a to zhruba o pětinu. Navíc takřka dvě třetiny osob přiznávají, že platí kartou častěji, pokud dostávají za tyto platby nějakou odměnu, například slevu nebo vouchery, uvedl generální ředitel Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Někteří Češi jsou v otázce placení čistě pro platby bezhotovostní a 46 % respondentů by uvítalo zánik bankovek a mincí. Stejně tak ale 46 % Čechů preferuje hotovostní platby. Zbylých 8 % tuto otázku nijak neřeší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).