Hlavní navigace

Rychlé půjčky se tváří nevinně. Přitom rychle přibývá těch, kteří je nesplácí

27. 11. 2014

Sdílet

Poradny, které se snaží pomoci lidem ve finanční tísni, hlásí více než 100% růst počtu klientů, kteří si pořídili nějakou z mikro půjček a nyní nemají na splacení. Měsíčně se jedná asi o sto lidí, což je zhruba desetina všech lidí, kteří se na takové poradny obracejí. Upozornil na to ředitel poraden David Šmejkal na včetejší tiskové konferenci.

Nejčastěji se na nástrahy rychlých půjček, které svádí k řešení dočasného nedostatku peněz před výplatou, nachytají lidi s nižším vzděláním a podprůměrnými příjmy. Nejvíce jich je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a v Praze. Kvůli tomu, že se tyto půjčky dají vyřídit i přes internet, s nimi mají problém častěji mladší ročníky, než je zvykem. Podle Šmejkala jde o klienty ve věku 25 až 35 let.

Půjčku před výplatou si nejčastěji pořizují klienti, kteří už nějaký úvěr mají a potřebují zaplatit splátku, které už vypršela platnost. K zadlužení lidí nižší příjmové kategorie přispívají i „lákavé“ informace na webech, přes které jsou půjčky poskytovány. Podle nich není potřeba prokazovat výši příjmu, takže si je může pořídit paradoxně předlužený člověk, který už nemá příjem na splácení nebo dokonce osoba bez zaměstnání. Právě vidina sankčních úroků a pokut je hlavním motivem, proč se poskytovatelé na tuto skupinu spotřebitelů zaměřují.

Není výjimkou, že poplatky a sankce z prodlení v součtu dosáhnou či dokonce překročí původní zapůjčenou částku. Některé firmy si navíc za zaslání upomínek účtují poplatky v řádech stokorun, aniž by jejich počet byl omezen. Věřitel tak klientovi může poslat libovolný počet upomínek a naúčtovat mu vysoké poplatky, uvedl na tiskové konferenci šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Z. Chvátal

Nebezpečí mikro půjček by částečně mohla eliminovat změna zákona o spotřebitelském úvěru. Ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb upozornil na to, že nyní se zákon vztahuje na úvěry od 5000 Kč do 1,88 mil. Kč a proto by bylo vhodnější tyto hranice odstranit, aby se legislativa vztahovala na všechny půjčky. Kromě toho by podle jeho názoru k transparentnosti na trhu s krátkodobými půjčkami přispělo i zavedení licencí od České národní banky. 

O rychlých půjčkách si přečtěte v článku Půjčky před výplatou a půjčky bez registru

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).