Hlavní navigace

Proti Home Credit byla vedena jepičí exekuce

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2014

Městský soud v Brně označil rozhodčí doložku ve smlouvě společnosti Home Credit za neplatnou a zastavil exekuci s touto smlouvou spojenou. Tyto doložky ve svých smlouvách používá nejedna úvěrová společnost. 

Nejen Home Credit, ale i společnosti jako ESSOX, CETELEM, Komerční banka a další ve svých smlouvách dlouhé roky používaly neplatné rozhodčí doložky na tzv. soukromé rozhodčí soudy, upozorňuje tisková zpráva projektu Exekutor má smůlu.cz. Toto ujednání ve smlouvě znamená, že v případě sporu o něm nebude rozhodovat soud, ale tzv. rozhodce určeným soukromým rozhodčím soudem či obdobnou institucí. Běžný spotřebitel tak v době podpisu smlouvy nemohl vědět, kdo bude jeho spor rozhodovat, což je protiprávní, upozorňuje zpráva. 

Podle našich dotazů na soudy je v současné době vedeno na 100 000 protiprávních exekucí. Každý den se na nás obracejí desítky lidí s žádostí o zastavení exekuce, ale stále je to pouhý zlomek z celkového počtu poškozených, uvedl Tomáš Pospíšil, ekonom projektu Exekutor má smůlu.cz.

Tvůrci projektu Exekutor má smůlu.cz upozorňují, že v roce 2013 Ústavní i Nejvyšší soud rozhodly, že exekuce vedené dle neplatných rozhodčích nálezů musejí být zastaveny. Soudy ale podle nich nemají kapacity tyto exekuce z vlastní iniciativy zastavit, a proto je na lidech, aby se sami ozvali. 

Nejen úvěrové společnosti, ale i některé banky vědí, že vedou desítky tisíc protiprávních exekucí, ale cynicky spoléhají na to, že o možnosti zastavení exekuce se dozví jen velmi malé procento lidí. Jakmile spotřebitel zastavení exekuce navrhne, úvěrové společnosti se zastavením zpravidla souhlasí, neboť si jsou vědomy svého protiprávního jednání, uvedl právník projektu Exekutor má smůlu.cz Petr Němec.

Soud v Brně rozhodl, že klient, proti němuž byla vedena exekuce tímto způsobem, má nárok na náhradu nákladů řízení. Společnost Home Credit však tyto náklady neuhradila včas a tak se její bývalý klient rozhodl je také vymáhat exekucí.

Home Credit dlužnou částku uhradil asi před týdnem složenkou na adresu klienta a čeká na formální ukončení případu. Věcně je tedy vyhlášení exekuce již nesmyslné. Celá exekuce se týká částky 2450 korun. Právní kancelář, která proti Home Creditu celý případ rozjela, sleduje medializací pouze průhledný cíl nalákat nové klienty. Jde o kancelář, která v minulosti podobným způsobem rozjížděla vymáhání bankovních poplatků, které skončilo naprostým právním fiaskem, uvedla ke zprávám o exekuci vedené proti společnosti Home Credit mluvčí Zuzana Bienvenu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2014 18:37

    David Vozák (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Dobrý den.

    Pokud je exekuce protiprávní, nemá být vedena vůbec. A to by si měl uvědomit nejen každý věřitel, ale i každý exekutor, který takto protiprávně postupuje. Dle mého názoru je dobře, že se této problematice někdo věnuje. I když se například dle názoru jiných "snaží zviditelnit".

    Hezký den JUDr. David Vozák

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).