Hlavní navigace

Růst cen energií rozhýbal trh. Dodavatele elektřiny změnil rekordní počet lidí

Sdílet

Jiří Hovorka 7. 1. 2019

Češi v loňském roce rekordně měnili dodavatele elektřiny. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570 511. Dosud nejvíce změn – 473 128 – bylo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou.

V roce 2018 meziročně stoupl také počet změn dodavatele plynu, a to o 15,8 procenta na 263 425. Podle analytiků je hlavním důvodem výrazný růst velkoobchodních cen energií, které následně obchodníci začali promítat do koncových cen pro zákazníky.

Při zdražování se odběratelé vždy začínají daleko více zajímat, jestli by nemohli ušetřit změnou dodavatele. A odpověď zní ano, mohli, a to značné peníze. Cenové rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími nabídkami jsou totiž stále výrazné, přesahující deset procent, řekl agentuře ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2019 16:36

    Jirka (neregistrovaný) 31.192.111.---

    Když jdou takhle nesmyslně ceny nahoru, tak jsou k tomu lidi skoro dotlačený a i ti nejmíň starostliví sena jednou začnou starat o to kolik budou do budoucna platit, nikdo si nechce zbytečně připlácet navíc, když je u jiné společnosti možné zůstat třeba na stejných penězích. Nám se zvedla ceny u EE i plynu, tak jsme přešli k bohemce, kde nám nabídli ceny jako jsme měli původně a ještě o něco ušetříme, když jsme převedli obojí, takže pak není divu, proč je tolik změn celkově.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).