Hlavní navigace

Řešíte rekonstrukci bytu? I když si neurčíte cenu, smlouva je platná. Při placení se pak můžete divit

Sdílet

Dílem se nemyslí jen namalovaný obraz či vytvořená socha, ale i třeba stavba nebo rekonstrukce domu či bytu. A i nábytek na míru, oprava auta nebo zkrácení oděvu může být považováno za dílo. Někdy však může být problematické dohodnout si cenu. I když totiž není ve smlouvě cena uvedena, je tato smlouva platná. A cenu se pak můžete dozvědět až při placení. Podle zákona by pak měla cena odpovídat obvyklé úplatě za podobnou službu v daném místě.

Neznámá cena tedy smlouvu nezruší, ale může způsobit problémy. Představa o tom, co je obvyklá cena, se totiž mezi zhotoviteli a zákazníky bude zpravidla dost lišit. Domluvit se na ceně předem berte tedy jako základ, i když to není zákonná podmínka, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

A co když cenu určit nelze? Někdy se to stává. Když například zadáte zedníkovi, aby zrekonstruoval starou koupelnu, nevíte, co se skrývá pod obklady a jaká bude cena opravy. V takových případech se cena určuje se souhlasem obou stran odhadem, který z logiky věci připouští, že výsledek bude trochu jiný. Má to ale své meze. Nelze odhadnout, že oprava bude stát pár stovek, a naúčtovat potom několik tisíc. Občanský zákoník k tomu říká, že jestliže pokud by zedník po uzavření smlouvy zjistil, že stanovená cena není dostatečná a bude nutné ji zvýšit, musí vám to říct a zdůvodnit, proč tomu tak je. Jestliže to neudělá, nemá nárok na zaplacení rozdílu.

Pokud vám řemeslník po provedené rekonstrukci koupelny předloží fakturu s 20% navýšením oproti odhadnuté ceně, aniž by vás na to v průběhu prací upozornil, nemusíte to akceptovat. I když jsou důvody objektivní – například beton byl moc tuhý a jeho vysekáním si poškodil nástroje, nemá nárok na zaplacení rozdílu v ceně, informuje Lukáš Zelený.

V případě, že vám řemeslník oznámí navýšení ceny ihned, jak zjistí, že to bude potřeba, máte na výběr dvě možnosti. První varianta je, že částku nebudete rozporovat a souhlasíte. Druhou variantou je odstoupení od smlouvy a zaplacení jen toho, co bylo dosud provedeno a na další práce si najmout někoho jiného.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).