Hlavní navigace

Jaké daňové slevy můžete uplatnit, pokud studujete a ještě i pracujete?

Sdílet

I pokud studujete vysokou škodu a pracujete na nějaký typ úvazku, máte právo na různé daňové slevy. Především všichni daňoví poplatníci mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka. Ta za rok 2018 činí 24 840 Kč, což je 2070 Kč měsíčně.  Pokud navíc studujete, můžete si uplatnit i slevu na studenta ve výši 4020 Kč za rok, tedy  335 Kč měsíčně. Musíte ale mzdové účetní doložit potvrzení o studiu. Nárok na obě daňové slevy vzniká pracujícím studentům i při práci na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti. Obě daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, u něhož je podepsáno prohlášení k dani, upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pokud uplatníte slevu na poplatníka a na studenta, neplatíte v daném měsíci na dani z příjmu nic až do hrubé mzdy nebo hrubé odměny ve výši 11 940 Kč. Je-li ovšem hrubá mzda nebo hrubá odměna nižší, nevzniká nárok na daňovou vratku. Z důvodu uplatnění slevy na studenta a poplatníka totiž nemůže vzniknout nárok na finanční plnění od státu formou daňového bonusu. Tyto slevy snižují daňovou povinnost maximálně do nuly.

V daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně se uplatňuje daňová sleva na poplatníka vždy v plném rozsahu. Stejně tak se při splnění podmínky studia uplatní v plném rozsahu i sleva na studenta, a to i tehdy, kdyby výdělečná činnost trvala pouze po část roku. Pokud tedy jako student nastoupíte v průběhu roku 2018 do zaměstnání a neuplatníte daňovou slevu na poplatníka a daňovou slevu na studenta při výpočtu měsíčních záloh v plném rozsahu, budete mít nárok na daňovou vratku po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2018. Například student pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou 18 000 Kč od září do prosince 2018 odvede za tyto čtyři měsíce na daňových zálohách 4900 Kč a po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2018 obdrží daňovou vratku 4900 Kč právě z důvodu uplatnění daňové slevy na poplatníka a na studenta v plném ročním rozsahu, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2018 12:18

    Matěj (neregistrovaný) 193.85.240.---

    Proč je takový text v rubrice "Právě se stalo"? Tam bych čekal aktuality, zprávy, ne nějaký nadčasový servis.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).