Hlavní navigace

Průměrný plat ve veřejné sféře příští rok překoná průměrnou mzdu

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 9. 2017

Vláda přislíbila další navýšení platů ve veřejném sektoru. Tento krok by měl podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala zvýšit průměrný plat ve veřejné sféře nad průměrnou mzdu v celé ekonomice. Vyplývá to z dat, která obsahovala červnová Příprava státního rozpočtu a z ekonomické prognózy banky.

Podle Přípravy rozpočtu by měl celkový objem výdajů na platy (a ostatní související výdaje) vzrůst v příštím roce na 175,5 mld. CZK, což by znamenalo meziroční zvýšení o podstatných 16 mld. CZK (10 %). Počet pozic ve veřejné sféře by se měl podle návrhu zvýšit o téměř 5 tis. na 444,6 tis. Průměrný měsíční plat ve veřejné sféře by měl v důsledku vzrůst o 9 % na 31 411 CZK a překročit průměrnou mzdu v celé ekonomice, informoval Dřímal, podle kterého by se navrhovaná dynamika výdajů za odvedenou práci v celkovém zvýšení platů ve veřejné sféře mezi roky 2013 a rokem 2018 projevila o masivních 32 %.

Takový růst byl možný především díky ekonomické expanzi, a tak i vyššímu inkasu daní. Průměrná mzda v celé české ekonomice přitom mezi lety 2013 a 2018 poroste podle našich odhadů pouze o 24 %, upozornil Dřímal.

Dodal také, že podle materiálu Příprava rozpočtu výhled pro státní rozpočty let 2019 a 2020 nepředpokládá žádný růst výdajů na odvedenou práci, a tak ani průměrných platů. Kvůli extrémně napjaté situaci na trhu práce, která vyústí podle našich odhadů v pokračující růst průměrných mezd v celé ekonomice, se tento vládní návrh zdá nereálný. Stát tedy pravděpodobně bude muset výdaje na platy dále zvyšovat, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).