Hlavní navigace

Peníze nebo život? Češi chrání spíš svůj majetek

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 9. 2017

Češi chrání před riziky raději hodnotu svého majetku než života. Vyplývá to z průzkumu agentury MindBridge Consulting pro neziskový vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti společnosti Partners.

Podle odpovědí víc než třetina českých rodin s vyživovaným dítětem (35 %) nemá žádnou pojistku pro případ, kdyby z vážných zdravotních důvodů vypadl jejich příjem.

Češi utratí za životní pojištění průměrně 5952 Kč za rok. Za neživotní to je ale 8373 Kč. Průměr EU přitom činí 26 083 Kč za neživotní a 48 955 za životní pojištění, uvedl Martin Švec, finanční a pojistný matematik Partners.

Podle průzkumu k pojištění zodpovědněji přistupují lidé s hypotékou. Přes tři čtvrtiny respondentů, kteří splácejí hypoteční úvěr, mají sjednané životní pojištění (78 %) nebo pojištění majetku (77 %). Obě pojištění (životní i majetek) má 62 % domácností, které využívají hypoteční úvěr. Kromě toho, že některé pojistky si musí sjednat právě kvůli hypotéce u nich hraje roli i obava, aby v případě zdravotních problémů nepřenesl živitel odpovědnost za splácení na svou rodinu.

U rodin bez hypotéky se pohybuje míra pojištění v obou případech lehce nad polovinou a obě pojištění zároveň má 33 % z nich.

Míra pojištění roste také s rostoucím vzděláním živitele domácnosti. Mezi vysokoškoláky je pojištěno na život 69 % lidí, zatímco u lidí bez maturity je to 39 %.

V případě dlouhodobého finančního výpadku by se téměř v 7 případech z 10 by se české rodiny spolehly na své blízké (36 %) a na předchozí úspory (33 %). Pojištění kryje záda jen desetině z nich (11 %). Na stát by se o dávky v nouzi, příspěvky aj. obrátilo 7 % respondentů. Více na něj spoléhají rodiny, kde je živitelem žena nebo osoba s nižším dosaženým vzděláním.

Většina rodin také očekává, že při dlouhodobé pracovní neschopnosti dostane od státu o 20 % více, než ve skutečnosti. Vzdělanější lidé se při určení správné výše dávky paradoxně mýlili více a nadhodnocovali ji.

Kromě chybějící pojistky může být podle odpovědí problém i v jejím nastavení. Z dat od pojišťoven víme, že Češi nemají dobře nastavené pojistky, zejména v případě rizika smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Ty bývají příliš nízké, částky do 500 tisíc Kč jsou pro živitele rodiny nedostatečné, přitom jsou ve smlouvách velmi často, vysvětlil Švec.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2017 10:50

    Jiří (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    Už jsem se setkal s podobným článkem, a přijde mi to jako nedomyšlené. Češi si asi neuvědomují, že majetek jim život nevynahradí. Nehledě na to, že když máte uzavřenou životní pojistku dobře, nemusíte vynakládat až takové velké částky a můžete si i nějakou přijatelnou sumou pojistit například „auto“ ten majetek. Sám jsem to takhle po probrání s odborníkem z partners udělal a nepocituji žádnou finanční tíseň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).