Hlavní navigace

Pronajímatel má právo po vás vyžadovat, abyste si sjednali pojištění jeho bytu

Sdílet

Pronajímatelé se často obávají, že když byt pronajmou někomu cizímu, tak se časem nějaké vybavení bytu poničí. A situaci pak řeší i tak, že do nájemní smlouvy zadefinují povinnost, na základě které si vy jakožto nájemník musíte sjednat pojištění pro případné škody v nájemním bytě.

A mají na to právo. Nejedná se o nepřiměřenou povinnost, jelikož sjednání takového pojištění je i v zájmu nájemce, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Na druhou stranu vám ale pronajímatel samozřejmě nemůže určovat, u jaké pojišťovny a jaký produkt si máte sjednat. To už je ve vaší režii. Pokud není pronajímatel spokojen s tím, jaké pojištění jste si vybrali, má plné právo uzavřít pojistnou smlouvu sám na sebe a náklady zohlednit ve výši nájemného. A vy se následně můžete rozhodnout, jestli takové nájemné přijmete nebo ne.

Pokud jde o pojištění nájemního bytu, připadají v úvahu tři druhy pojištění – domácnosti, nemovitosti a odpovědnosti. Pojištění lze sjednat i tak, že v pojistné smlouvě nebude uveden konkrétní nájemce, bude se tedy vztahovat na všechny případné budoucí nájemce bytu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).