Hlavní navigace

Můžete si na průkaz pojištěnce nechat uvést i svůj titul?

Sdílet

Pokud si na průkazu pojištěnce přejete mít uveden i váš vysokoškolský titul, je to možné. Musíte o to ale speciálně zažádat, nedělá se to automaticky. Některé zdravotní pojišťovny na to mají i speciální formuláře, a proto se vždy dopředu informujte u své zdravotní pojišťovny, jak postupovat.

Na průkazu pojištěnce bude podle platné technické specifikace průkazů EHIC celý titul uveden velkými písmeny. Umístěn bude v kolonce „Příjmení“, a to za příjmením a od příjmení bude oddělen čárkou, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nezáleží tedy na tom, jestli se titul píše malými či velkými písmeny, ani jestli patří před jméno či za něj. V zahraničí ale můžete mít s titulem problém. Může se totiž stát, že při předložení průkazu dojde ke zkomolení příjmení.

Získání titulu musíte při žádosti samozřejmě doložit diplomem, potvrzením vysoké školy nebo občanským průkazem, kde je titul uvedený.

Uvedení titulu na vaši průkazku pojištěnce ale nebude mít vliv na registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění. Případná korespondence, kdy se adresa pojištěnce přebírá z registru, bude mít v adrese stále jen jméno a příjmení bez titulu. Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, který upravuje obsah tohoto registru, titul jako údaj vedený v registru neuvádí, a tituly se tedy nezaznamenávají, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).