Proč dávají Češi výpověď? Dostávají málo peněz a nikdo je neocení

Sdílet

Práce, problém, zaměstnání Autor: Depositphotos

Aktuální nízká nezaměstnanost výrazně nahrává těm, kteří se v práci cítí nespokojeni či nedoceněni. Pokud už ale Češi skutečně opustí své stávající zaměstnání, je to nejčastěji kvůli nízkému platu, neuspokojující kariéře nebo nedostatku uznání. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad. Naopak jistota zaměstnání, finanční zdraví zaměstnavatele, mzda a zajímavý obsah práce patří k důvodům, kvůli kterým Češi zůstanou stávajícímu zaměstnavateli loajální.

Stále důležitějším faktorem se pro Čechy stává rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Svědčí o tom i skutečnost, že více než čtvrtina respondentů, kteří uvedli, že v minulém roce změnili práci nebo ji plánují změnit v příštím roce, kvůli ní opustila svého zaměstnavatele a hledala nového, který by ji umožnil, vysvětluje Alžběta Honsová, marketingová manažerka personálně poradenské společnosti Randstad. Preference se pak mírně liší podle pohlaví. U mužů je výše platu nejdůležitějším faktorem, pro ženy je rozhodující doba dojíždění do práce.

Své preference ale mají i různé věkové skupiny. Mladí lidé do 24 let se k odchodu nejčastěji odhodlají v případě, že nemají kariérní postup. Češi ve věku 25 – 34 let zase jako důvod k odchodu uvádějí absenci uznání nebo odměny. A věková skupina 45 – 64 let se zase častěji rozhodne zaměstnavatele opustit kvůli výši mzdy, pokud je nižší než u jiných firem. Respondenti s vyšším vzděláním častěji odejdou od zaměstnavatele, pokud postrádají možnosti kariérního postupu, pracující se středním vzděláním z důvodu absence uznání nebo odměny a zaměstnanci s nízkým vzděláním pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).