Hlavní navigace

Budete na dovolené využívat veřejné wi-fi sítě? Pozor na to, co na nich děláte, abyste nepřišli o peníze

Sdílet

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte ochránit i svůj bankovní účet a hesla. V členských zemích Evropské unie a také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku nemusí dovolenkáři platit žádné dodatečné roamingové poplatky. I přesto se však většina z nich bude spoléhat na bezplatné Wi-Fi sítě v hotelech a kavárnách, o jejichž zabezpečení nic neví, říká Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Přes veřejnou wi-fi síť vám ale útočník může snadno ukrást osobní údaje i peníze. Infekce škodlivým kódem může zase na mobilu zablokovat všechny fotky a videa z dovolené. Pokud už se chystáte používat na dovolené neznámé wi-fi sítě k internetovému bankovnictví, nakupování a psaní e-mailů, držte se několika zásad.

Ještě před odjezdem na dovolenou si aktualizujte operační systém a všechny programy na zařízeních, které berete s sebou na dovolenou. Na mobil si nainstalujte aplikaci pro internetové bankovnictví od vaší banky, aplikace oblíbených sociálních sítí, e-mailu a také aplikace obchodů, pokud víte, že na nich budete chtít během dovolené nakupovat. Zvažte instalaci bezpečnostní aplikace, která dokáže při ztrátě nebo krádeži lokalizovat na dálku telefon a nebo vymazat jeho obsah.

Na mobilu a laptopu si nastavte automatické uzamykání na PIN nebo otisk prstu, které se spustí po krátké době nečinnosti. Zálohujte si obsah zařízení, která si berete na dovolenou. Následně se u své banky informujte, jak můžete z dovolené nahlásit potenciální problém či neznámou transakci z platební karty.

Pokud budete mít na dovolené nějaké podezření na neoprávněnou transakci, okamžitě uvědomte svoji banku. Pokud budete používat Wi-Fi sítě, o jejichž bezpečnostním nastavení nic nevíte, používejte internetové prohlížeče jen k běžnému surfování po webech, které nevyžadují žádné přihlašovací údaje a ani jejich prostřednictvím nebudete posílat žádné údaje. Jinak riskujete, že případný útočník uvidí vše, co na mobilu děláte, včetně vašich hesel a přihlašovacích údajů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).