Hlavní navigace

Při stěhování dejte pozor na smlouvu s dodavatelem energií

Gabriela Hájková

Pokud se stěhujete a nechcete si převést stávajícího dodavatele energií do nového bydliště, pořádně si prostudujte uzavřenou smlouvu o dodávkách energií. Pokud ji máte na dobu neurčitou, stačí ji vypovědět ve lhůtě stanovené smlouvou či zákonem (ze zákona tříměsíční výpovědní lhůta – ve smlouvě nesmí být sjednaná delší než zákonná lhůta). Pokud ale máte smlouvu na dobu určitou, odvíjí se možnosti jejího ukončení od smluvních podmínek.

Spotřebitelé se často domnívají, že stěhování z odběrného místa je automaticky uznatelným důvodem pro ukončení smlouvy o dodávkách energií. Tak tomu ovšem není. Záleží na podmínkách konkrétní smlouvy. Ze zákona právo na ukončení smlouvy z důvodu stěhování nevyplývá, upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTest.

Podle něj někteří dodavatelé umožňují smlouvu na dobu určitou vypovědět bez sankce, pokud doložíte, že se stěhujete, například výpisem z katastru nemovitostí se změnou majitele nebo novou nájemní smlouvou. Jiní dodavatelé mohou za tímto účelem vyžadovat i doklad o tom, že se v novém místě nemůžete připojit k vašemu původnímu dodavateli a že nový majitel či nájemník bytu na sebe odmítá stávající smlouvu o dodávkách energií převést.

Někteří dodavatelé ale podle Zeleného trvají na tom, aby bylo ve smlouvě pokračováno, a to buď na novém odběrném místě, nebo s novým odběratelem na odběrném místě, ke kterému se smlouva vztahuje. Pokud si v takovém případě „nevezmete“ smlouvu s sebou do nového bydliště nebo nepřesvědčíte nového majitele či nájemníka v bydlišti původním, aby smlouvu přepsal na sebe, hrozí vám smluvní pokuta za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou. Podle Zeleného přitom tato pokuta může dosáhnout řádově až několika desítek tisíc korun.

Při ukončení smlouvy nebo změně odběratele vám musí dodavatel vystavit ukončovací fakturu. Setkali jsme se i s případy, že dodavatelé účtovali spotřebu za stejné období jak původnímu, tak novému odběrateli. Je proto vhodné mít zaznamenány údaje o spotřebě k datu přepisu nebo ukončení smlouvy, doporučil Zelený.

Pokud se dohodnete s novým odběratelem na původním odběrném místě na přepisu smlouvy, ujistěte se pak, že tak nový majitel či nájemník skutečně učiní. O přepisu si pak raději také nechte vystavit doklad.

Našli jste v článku chybu?