Hlavní navigace

Průzkum: Průměrný Čech je po roce bohatší o 36 000 Kč

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 9. 2016

Růst celkového bohatství domácností po celém světě zpomalil. Navzdory tomu má průměrný Čech po loňském roce o 36 tisíc korun více. Vyplývá to z výsledků sedmého ročníku studie o světovém bohatství, kterou provádí skupina Allianz (Allianz Global Wealth Report 2016 – analýza úspor a dluhů v 53 zemích světa).

Podle studie se Češi za rok 2015 umístili v objemu čistých finančních aktiv na osobu na 26. příčce, tedy o dva stupně výše než loni. Růst hrubých finančních aktiv sice o jednu desetinu zpomalil, přesto se i zde Česko „vyšvihlo“ alespoň o jednu příčku nahoru, z 28. místa v hrubých aktivech na osobu na 27. místo ze zkoumaných zemí, uvádí zpráva společnosti Allianz s tím, že hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana a čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.

Průměrné čisté bohatství na jednoho obyvatele činilo loni v Česku asi 341 tisíc Kč. Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o růst ve výši 36 tisíc Kč. Například na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka činilo asi 143 tisíc Kč oproti předloňským 141 tisícům.

Rozdíl mezi bývalou západní a východní Evropou je podle výsledků studie stále obrovský. Průměrný Němec loni vlastnil čistou hodnotu ve výši 47.681 eur (asi 1,29 milionu Kč) a ještě lépe na tom byl Rakušan s 51.062 eury (neboli zhruba 1,38 milionu Kč), vysvětlil Václav Bálek ze společnosti Allianz a dodal, že co se týká bohatství nastřádaného v celém bývalém východním bloku, čistá hodnota aktiv na osobu stále není v žádné ze zemí tohoto regionu tak vysoko, aby se státy umisťovaly v první dvacítce.

Z členských zemí bývalé Varšavské smlouvy je na tom Česko nejlépe. Mezi ním a Finskem, posledním státem top dvacítky, však stále zeje propast 14.954 eur čistého bohatství na osobu, tedy hmotné i nehmotné hodnoty ve výši zhruba 400 tisíc korun, dodal Bálek.


Allianz Global Wealth Report 2016

Studii Allianz Global Wealth Report 2016 si můžete v plném znění stáhnout na webu společnosti Allianz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).