Hlavní navigace

Při koupi vozu sledujte způsob financování, ale i jednotlivé složky

Sdílet

Nákup auta už dnes můžete financovat různě. Pokud nemáte vlastní peníze, nabízí se varianta financování úvěrem či leasingem. Základní rozdíl mezi úvěrem a leasingem spočívá v tom, kdo vlastní auto v průběhu splácení. V případě úvěru jste to vy, v případě leasingu zase leasingová společnost.

Pokud nákup financujete úvěrem, v jednoduchosti lze říci, že dostanete peníze na to, abyste si vozidlo mohli na místě koupit, a pak splácíte. Můžete ho proto klidně prodat nebo upravit. Leasing je kombinací úvěru a nájmu. Auto vlastní leasingová společnost, které hradíte měsíční splátky neboliv podstatě nájemné po ujednanou dobu. Jakmile doba uplyne, vše záleží na druhu leasingu. U finančního leasingu dostanete možnost odkoupit si automobil za zbytkovou cenu. Operativní leasing je zase charakteristický tím, že po uplynutí doby vozidlo vracíte, vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

A rozdílné scénáře nastávají i ve chvíli, kdy auto nesplácíte. Pokud jej máte na úvěr, pak po vás bude společnost, která vám úvěr poskytla, peníze vymáhat. U leasingu po vás nikdo nic vymáhat nebude, ale o auto jednoduše přijdete, protože k němu leasingová společnost uplatní vlastnická práva.

A ještě o něco komplikovanější je situace při jednání s autobazarem. Tam vždy věnujte pozornost tomu, jak bude auto financováno. Nejčastějším trikem je soustředění pozornosti na samotnou výši splátky, kterou prodejce nastavuje na výši přijatelnou pro zákazníka. Ten pak s radostí, že dosáhl částky, kterou je schopen měsíčně splácet, úplně přehlédne, že se mu v kalkulaci prodloužila délka splácení, a kvůli tomu ve výsledku zaplatí mnohem víc, uvádí Eduarda Hekšová.

Pozor také na akční nabídky leasingových nebo splátkových společností. Často jsou koncipovány tak, že jedna složka nabídky – úrok, pojištění nebo pořizovací cena– je snížena třeba až na nulu nebo je k financování poskytnutý určitý benefit, ale o to více je na druhé straně navýšena jiná složka. Srovnáním zjistíte, že celkový součet splátek je stejný nebo dokonce u akční nabídky vyšší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).