Hlavní navigace

Presumpce neviny v České republice možná zanikne

Sdílet

Arsen Lazarevič 4. 8. 2014

Simona Hornochová, která je náměstkyní ministerstva financí, plánuje výrazně narušit princip presumpce neviny. Podle serveru iHned.cz uvažuje o návrhu, ve kterém potrestá ty, kteří mají velký nepoměr mezi příjmy a svým majetkem. Celníci či daňoví kontroloři by k těmto lidem shromáždili materiály k žalobě, kterou by k soudu podal buď státní zástupce, nebo například právník Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Pokud by však ze strany soudu byla přijata, pak by viník prokazoval svoji nevinu, respektive důkazní břemeno by leželo na něm. Presumpce neviny je přitom uvedena v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky. Je tedy otázkou, zdali by něco takového vůbec povolil ústavní soud.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2014 14:24

  Petr (neregistrovaný) ---.maxicom.cz

  Něco podobného funguje už nyní v rámci jednání s Českou kanceláři pojistitelů, kdy musím dokazovat, že jsem měl auto pojištěné nebo že jsme již nebyl vlastníkem.

 • 4. 8. 2014 14:47

  Rob (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Ceska kancelar pojistitelu jde dal - nejprve obvineni (prisla upominka za dluh na povinnem ruceni prodaneho auta), pak ignorovani (znovu) zaslanych dokladu o tom, ze auto uz nevlastnim, nasledne trest (v tomto pripade exekuce).
  Teprve pak se musim v ramci zaloby branit u soudu.
  Vskutku povedena taskarice.

 • 4. 8. 2014 23:25

  Petr (neregistrovaný) ---.maxicom.cz

  Ano, přesně takový případ se stal i mě. Naštěstí mám právní ochranu od DAS a ti to vyřešili velmi rychle jedním dopisem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).