Hlavní navigace

Preference v zaměstnání: mileniálové chtějí vyváženost, lidé nad 55 let zase finanční stabilitu zaměstnavatele

Sdílet

Priority při hledání práce se v jednotlivých věkových skupinách částečně liší. V prvních  nejdůležitějších faktorech stále zůstává výše platu, benefity, jistota práce, příjemná pracovní atmosféra, finanční zdraví firmy a zajímavá pracovní náplň, ale dál už se ne všichni shodují.

Tzv. Generace Z chce hlavně pracovní místo s rychlým kariérním růstem. Mileniálové chtějí naopak vyváženost soukromého a pracovního života a generace X dává důraz na jistotu práce. Zaměstnanci nad 55 let řeší také finanční zdraví zaměstnavatele. V celkovém žebříčku nejdůležitějších kritérií při výběru zaměstnavatele pak výrazně oproti loňsku vzrostla důležitost lokality, rovnováhy osobního a pracovního života a flexibility. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Randstad.

A rozdíly se najdou i mezi muži a ženami. Ženy dávají trochu větší důraz na přátelskou atmofséru, jistotu zaměstnání a vyváženost pracovního a soukromého života. Muži naopak preferují finanční stabilitu zaměstnavatele, zajímavou náplň práce a využívání moderních technologií.

Velké rozdíly jsou pak patrné při zkoumání priorit jednotlivých věkových skupin. Při výběru nového zaměstnavatele se například generace Z asi nejvíce zaměřuje na budoucí příležitosti kariérního růstu. Pokud se povýšení nedostaví, rozhodnou se odejít. Pro mileniály je zase nejdůležitější dobře vyvážený osobní a profesní život. S tím souvisí i vhodná lokalita pracoviště, kterou často zmiňují jako důvod, proč zůstat u stávajícího zaměstnavatele, vysvětluje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

Generace X, tedy lidé ve věku 35 až 54 let, preferují zaměstnavatele, který jim nabízí jistotu práce. Od stávajícího zaměstnavatele často odejdou, když jim chybí uznání a naopak zůstanou, když jim zaměstnavatel nabídne zajímavou náplň práce. Nejstarší generace zastoupená na trhu práce chce pracovat pro finančně stabilní firmu, k odchodu k jinému zaměstnavateli je častěji než jiné generace přiměje špatné vedení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).