Hlavní navigace

Potřebujete pracovat z domova nebo na kratší úvazek? Většinou budete mít smůlu

Gabriela Hájková

S nabídkou alternativních úvazků je český trh práce na štíru. Pružná nebo upravená pracovní doba, zkrácený úvazek, práce z domova nebo sdílený úvazek najdete v nabídkách pracovních pozic jen zřídka. Podle statistik serveru Jobs.cz se kratší úvazky obsazují jen u 5,4 % pozic.V Evropské Unii přitom dosahují podíly částečných úvazků někdy až 20 %.

Podle dat z Eurostatu Česko ale i Slovensko patří ke státům s nejnižším podílem pracujících na částečný úvazek. Legislativa přitom v tomto smyslu nijak neomezuje.

Především je určující myšlení zaměstnavatele, jednotlivých manažerů a nabídka flexibilního zaměstnávání. Vychází to z neznalosti, ale také opatrnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců samotných, myslí si Jana Skalková z oddělení péče o zaměstnance ČSOB. Podle ní sociologické průzkumy ukazují, že čím je pracovní trh flexibilnější, tím je nižší nezaměstnanost a naopak vyšší produktivita práce.

Podle portálu Jobs.cz by přitom ale čtyři z deseti rodičů o práci na částečný úvazek stáli a jedna třetina by uvítala práci z domova. Tu přitom nabízí jen 6 % všech nově obsazovaných stálých pracovních míst.

Našli jste v článku chybu?