Hlavní navigace

Potřebujete pracovat z domova nebo na kratší úvazek? Většinou budete mít smůlu

Sdílet

S nabídkou alternativních úvazků je český trh práce na štíru. Pružná nebo upravená pracovní doba, zkrácený úvazek, práce z domova nebo sdílený úvazek najdete v nabídkách pracovních pozic jen zřídka. Podle statistik serveru Jobs.cz se kratší úvazky obsazují jen u 5,4 % pozic.V Evropské Unii přitom dosahují podíly částečných úvazků někdy až 20 %.

Podle dat z Eurostatu Česko ale i Slovensko patří ke státům s nejnižším podílem pracujících na částečný úvazek. Legislativa přitom v tomto smyslu nijak neomezuje.

Především je určující myšlení zaměstnavatele, jednotlivých manažerů a nabídka flexibilního zaměstnávání. Vychází to z neznalosti, ale také opatrnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců samotných, myslí si Jana Skalková z oddělení péče o zaměstnance ČSOB. Podle ní sociologické průzkumy ukazují, že čím je pracovní trh flexibilnější, tím je nižší nezaměstnanost a naopak vyšší produktivita práce.

Podle portálu Jobs.cz by přitom ale čtyři z deseti rodičů o práci na částečný úvazek stáli a jedna třetina by uvítala práci z domova. Tu přitom nabízí jen 6 % všech nově obsazovaných stálých pracovních míst.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 5. 2015 10:15

    Ženská (neregistrovaný) 89.24.201.---

    Když za celý úvazek dostane člověk 10.000,-, kolik mu dají za zkrácený? 5.000 stačí sotva na jídlo. Nebyl by o ně zájem, ani kdyby se samy nabízely. Za prací se cestuje, tak tisícovku člověk projede... Když už být podřízený, tak ať aspoň vznikne nějaká iluze, že se z výplaty dá přežít, přestože z 10.000,- to taky nejde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).