Hlavní navigace

Práce je méně. Když ale chcete, najdete si ji do půl roku

Sdílet

Gabriela Hájková 1. 11. 2012

Údaje Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ukazují na rostoucí trend míry nezaměstnanosti. Klesající poptávku po pracovní síle zaznamenala i tzv. headhunterka Markéta Švedová. Podle ní si ale kvalitní kandidát do půl roku práci najde. 

I v oboru hledání „na míru šitých“ zaměstnanců se ale začíná projevovat rostoucí nezaměstnanost.  Situace se projevuje vzrůstajícím počtem životopisů, které jí a jejím kolegům každý den přichází do e-mailových schránek. Jde o kandidáty různých manažerských úrovní a různé seniority téměř ze všech sektorů lokálního businessu, včetně státní správy, vyjmenovala Švedová s tím, že dostává i životopisy podnikatelů a soukromníků, kteří se rozhodli z důvodu špatných ekonomických výsledků svých firem a změn poptávky své podnikání ukončit a nechat se zaměstnat. Výjimkou není ani životopis top manažera, generálního ředitele či člena boardu, dodala. 

Podle Švedové je nejdůležitější se obrnit trpělivostí a připravit se na to, že může trvat třeba půl roku než ve výběrových řízeních uspějete.

Jak se podle Švedové chovat při pohovoru: 

  • Stále platí, že dobře připravený kandidát potenciálního zaměstnavatele zaujme rozhodně víc, než někdo, kdo o firmě neví vůbec nic. 
  • I když se to lehce říká a je těžké tomu nepodlehnout, kandidát by rozhodně neměl ztrácet optimismus a sebevědomí. Ztráta sebevědomí a skepse je při pohovorech cítit a zaměstnavatel ji velmi často dobře identifikuje. 
  • Obrňte se trpělivostí. Získat dobrou pozici v dnešní době je časově náročný a táhlý proces , ale lze vysledovat, že kvalitní kandidát do půl roku většinou uspěje. 
  • Dobře zvažte změnu profese nebo sektoru, ve kterém působíte. Ne vždy to musí znamenat urychlení procesu hledání nové práce. 
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).