Pozor na zahraniční e-shopy. Podle domény je nepoznáte

21. 11. 2017

Sdílet

Pokud se chystáte nakupovat dárky v neznámém internetovém obchodě, raději si ho ještě před objednávkou prověřte a nesázejte například na to, že funguje na české doméně .cz. Množí se případy, kdy si lidé objednali zboží z e-shopu psaného se špatnou češtinou a s doménou .cz, a přitom se za ní ukrýval prodejce z Číny, který dodal jiný či nekvalitní výrobek, nebo nedodal nic, uvedl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra při ČOI.

Když pak podle něj lidé chtějí problém řešit, mnohdy zjistí, že ani neví, komu peníze poslali. U zboží například nebývá přiložena faktura a na webových stránkách chybí jakýkoli identifikační údaj a kontakt, přestože to evropské předpisy vyžadují, upozorňuje Tichota z Evropského spotřebitelského centra, které spotřebitelům bezplatně pomáhá řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu.

V rizikových e-shopech bývá v sekci „Kontakty“ jen kontaktní formulář. Na zaslané zprávy ale nikdo buď nereaguje, nebo prodejce nabízí zaslání jiného zboží.

Na některých stránkách je také použit automatický překlad. A tak například soubory cookies jsou v upozornění na jejich používání webovou stránkou přeloženy jako ‚sušenky‘. To by spotřebitelé měli brát jako varovný signál a v takovém e-shopu nejlépe nenakupovat, zdůraznil Tichota. V poslední době se podle něj objevují také názvy domén e-shopů, které nemusí vůbec souviset se zobrazeným sortimentem. Jako příklad lze použít www.bitvaoberlin.cz – nenabízí nic, co souvisí s válkou či Berlínem, ale textil a obuv.

Pokud jste na takovém e-shopu zaplatili kartou, jediným řešením, jak dostat peníze zpět, může být tzv. chargeback, tedy mezibankovní nástroj, díky němuž může vaše banka stáhnout zaplacenou částku zpět od banky obchodníka. K použití chargebacku ale nejsou vydavatelé karet ze zákona povinni. Pokud za zboží zaplatíte bankovním převodem, chargeback není možné využít.

Pokud máte pochyby, zkuste najít recenzi e-shopu na internetu. Prodejce si lze také prověřit s pomocí návodu na www.evropskyspotrebitel.cz/podvod a v sekci ‚Rizikové e-shopy‘ na webu České obchodní inspekce.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).